Pochroumaná psychika může válečným veteránům obrátit život naruby. Armáda rozšiřuje psychologickou pomoc

2 minuty
Návrat do běžného života může být pro veterány složitější než mise
Zdroj: ČT24

Armáda České republiky otevře nová centra pro válečné veterány. Chce snížit rizika psychických poruch, kterými například trpí velká část amerických vojáků.

Sedmadvacet let se čeští vojáci účastní misí v zahraničí. V různých konfliktech v Evropě, Asii a Africe se jich vystřídalo již přes třináct a půl tisíce. Dost na to, aby se česká armáda začala ve větší míře zabývat tím, jak se o válečné veterány starat.

A to zejména ve chvíli, kdy se vrací do civilního života a řeší svou budoucnost. Zároveň jsou případy, kdy veteráni trpí takzvanou posttraumatickou stresovou poruchou, kterou u nich – často plíživě – spustí otřesné zážitky z války či dlouhodobá obava o svůj život.

„Když jsem šel přírodou, ostražitě jsem pozoroval, kam šlapu, jestli tam třeba není náznak narušeného povrchu. Až po pár krocích jsem si uvědomil, že jsem třeba na Hané, v prostředí naprosto bezpečném,“ popisuje situace po návratu z misí vojenský chirurg Mojmír Mrva.

Ten operoval zraněné v bývalé Jugoslávii, Kuvajtu, Iráku i Afghánistánu, čelil dělostřeleckým útokům, kdy mu kolem hlavy létaly šrapnely. Zjitřené instinkty a obezřetnost například před nášlapnými minami si přivezl i domů.

Je tady fenomén, který nazýváme posttraumatickou stresovou poruchou a jedním z příznaků je, že ten člověk se mění třeba v oblasti nálady nebo reaktivity. To znamená, že ten člověk se hůř koncentruje, že je popudlivý a sám si toho není vědom.
Marek Nový
bývalý vojenský psycholog

Měl štěstí, jako lékař se bez problémů vrátil na původní pracoviště, měl oporu v rodině. „Díky pevnému zázemí jsem ty největší kotrmelce zvládl celkem bez ztráty kytičky,“ komentuje měsíce po návratu. „Jsou ale známy případy lidí, kteří návrat zvládali špatně, rozpadla se jim rodina, přišli o všechny peníze, nebo podlehli alkoholu,“ dodává muž, který v různých misích strávil celkem pět let.

I proto takřka přesně před rokem armáda otevřela komunitní centrum pro válečné veterány v brněnské Vojenské nemocnici. Jen do konce června se akcí a dalších aktivit centra zúčastnilo přes tři tisíce vojáků a jejich rodinných příslušníků.

Centra v Praze a Olomouci, možná v Táboře

Nyní stát chystá podobná centra i v dalších městech. „Má vzniknout v rámci připravovaného pavilonu B v Ústřední vojenské nemocnici Praha. V tomto pavilonu, který má být otevřen v roce 2019, bude poskytována komplexní péče, a to jak zdravotní tak sociální,“ upřesňuje mluvčí ministerstva obrany Jakub Fajnor.

Druhé centrum se pak plánuje v Olomouci, kde bude nejdříve do poloviny příštího roku vybrána vhodná lokalita. I tady však půjde o jakousi pobočku místní vojenské nemocnice.

„V průběhu roku 2018 bude také resort obrany analyzovat, jestli jsou podobná komunitní centra potřebná i v jiných regionech. Záviset to bude na aktuálním rozmístění posádek české armády, které se významnou měrou podílejí na zahraničních operacích,“ doplňuje Fajnor. Nabízí se například Tábor.

Čeští vojáci jsou odolnější

Dlouholetý vojenský psycholog Marek Nový odhaduje, že psychické problémy, respektive posttraumatické symptomy se projevují u maximálně dvou procent českých veteránů. To je výrazně méně než třeba v britské a zejména americké armádě.

„Důvodů je několik. Velkou roli hraje hlavně i to, že jsou nasazeni v zahraničí půl roku, což je polovina času, který tam zpravidla stráví Američané. Naši vojáci pak jezdí do zahraničních misí ve starším věku, čili jsou vyzrálejší. Armáda je rovněž vybírá – vzhledem k řádově nižším počtům nasazených lidí – pečlivěji,“ popisuje Nový.

obrázek
Zdroj: ČT24

„Navíc vzhledem k poměrně malému počtu se o ně může důsledněji a ve vyšší kvalitě starat psychologická či duchovní služba, než v případě, kdy jsou vysláni do misí masy vojáků,“ doplňuje psycholog Nový, dnes sloužící u policie.

7 minut
Nový: Posttraumatická stresová porucha není problém jen vojáků
Zdroj: ČT24

Vedle toho zatím čeští vojáci naštěstí nejsou vystaveni tak dramatickým bojovým situacím jako jejich američtí kolegové. Ovšem situace v některých státech, kde jsou Češi nasazeni, se neustále zhoršuje.

Základní problém: psychické problémy si vůbec uvědomit nebo připustit

Na druhou stranu je však třeba říct, že vojáci si psychické potíže zpravidla nechtějí připustit, nebo si je ani neuvědomí. To ostatně potvrzuje další veterán z misí v Bosně a Hercegovině a Afghánistánu Roman Kopřiva. Podle něj je nejdůležitější, že si nějakých změn všímá okolí. Třeba už kolegové na základně.

„Vy si ani nemusíte uvědomit, že se chováte jinak, jednáte jinak. Proto je klíčové, že vás na to někdo upozorní. Naštěstí pak máte v armádě psychology či kaplany, kteří se o vás postarají,“ říká Kopřiva.

Úskalím posttraumatické stresové poruchy je právě to, že je pro postiženého značně nečitelná. Navrátilec s problémy je zmaten, nespojí si příčiny s traumaty nakumulovanými při nasazení. Bývá pak podrážděný, nevyzpytatelný, prožívá otřesné zážitky znovu a znovu například ve snech, má sklony k alkoholismu. To vše mu samozřejmě komplikuje život.

Obava z konce kariéry

Ovšem časté jsou i případy, kdy si válečný veterán sice problémy uvědomí, ale zase se s nimi bojí či stydí svěřit. „Vojáci se obávají vyhledávat psychologickou službu, obávají se, že to bude spojeno s ukončením jejich kariéry. Tak to ale není. Prioritou české armády je vojáka léčit, ne vyhodit. Do každého investovala obrovskou částku, jsou dobře vycvičeni a fakt, že byli vysláni do mise, svědčí o jejich kvalitách. Čili v zájmu armády je vojáka nechat vyléčit a vrátit do služby, aby mohl být případně nasazen znovu,“ upozorňuje plukovník v záloze Nový.

„Veteráni sice mají v civilním životě jiné starosti, ale z hlavy to nevymažou. Pomoc byla, je a bude potřeba,“ dodává Kopřiva, pro něhož osobně byl nejtěžší návrat do rodiny, která si během jeho nepřítomnosti nastavila určitý režim a on se pak cítil jako rušivý element.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 3 hhodinami

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 11 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 12 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 12 hhodinami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře. Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí následně spolupodepsal.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Máme silnou společnost, ale ne silný stranický systém, míní filozof Kroupa

Od revoluce se podařilo v Česku vytvořit silnou občanskou společnost, silnou ústavu, nepodařilo se ale vytvořit silný stranický systém, řekl v pondělí v knihovně Václava Havla politolog, filozof, signatář Charty 77 Daniel Kroupa při příležitosti uvedení knihy esejů a rozhovorů Disidenti u moci: Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou připravil historik Petr Hlaváček. Nad publikací debatovali také další disidenti – Jan Dobrovský, Jan Urban, Kamila Bendová a Eda Kriseová.
před 16 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Soud nepravomocně uložil peněžitý trest tvůrci webu White Media

Zakladateli a správci webu White Media, který podle žalobce zveřejnil stovky až tisíce soukromých listin či dat, v úterý Městský soud v Brně uložil peněžitý trest 200 tisíc korun. Poškozené včetně bývalých premiérů Bohuslava Sobotky či Vladimíra Špidly (oba ČSSD – nyní SOCDEM) odkázal na občanskoprávní řízení. Muž se podle svého obhájce cítí nevinen. Rozsudek je nepravomocný.
před 17 hhodinami
Načítání...