Jak budou fungovat eRecepty? Ministerstvo předložilo návrh prováděcí vyhlášky

Ročně lékaři vydají 60 až 70 milionů receptů. Od roku 2018 mají být všechny elektronické. Stále ale chybí prováděcí vyhláška, která by zavedení eReceptů upravila. Její návrh dnes předložilo ministerstvo zdravotnictví členům sněmovního výboru.

Video Zprávy v 16
video

Ministerstvo předložilo návrh vyhlášky k elektronickým receptům

Zástupci ministerstva předložili členům sněmovního zdravotnického výboru návrh prováděcí vyhlášky k elektronickým receptům. Dokument upřesňující podrobnosti zákona, který začne platit od příštího roku, měl být přitom už hotový.

Komory lékařů a lékárníků, které po ministerstvu rovněž požadují vyhlášku, eRecepty odmítají. Systém je podle nich nepřipravený a složitý.

„To, že ministerstvo zdravotnictví nebylo schopné připravit legislativu za celé čtyři roky, to není náš problém. Ani teď vyhláška není víceméně ještě hotová. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale to musí přiznat chybu a musí i z důvodu bezpečnosti termín posunout,“ prohlásil předseda České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

 

Zdržení kritizuje také předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Rostislav Vyzula (ANO). „Hrozí, že jak lidé, tak lékárníci i lékaři nebudou dostatečně informováni tak, aby to mohlo ze dne na den naběhnout. Je to poměrně náročný proces a nebude to jednoduché. Vyhláška je zatím málo konkrétní,“ upozornil Vyzula.

Lékařům, kteří od začátku příštího roku nebudou vydávat recepty elektronicky, hrozí pokuta až dva miliony korun.

„Za devět let jsme utratili půl miliardy korun za něco, co nefunguje. Proto je tam ta drakonická sankce, aby se ospravedlnily proinvestované peníze.“ 

Milan Kubek

prezident ČLK

Podle náměstka ministra zdravotnictví Toma Philippa ale systém, kdy se vydávají papírové i elektronické recepty, funguje už čtyři roky – a vyhláška zatím nebyla potřeba.

„Vyhláška začne být potřeba až od nového roku, kdy bude potřeba vyjmenovat ty situace, kdy recept může být vystaven v listinné podobě,“ upřesnil Philipp. Elektronizace zdravotnictví je podle resortu nevyhnutelná.

Byly na to tři roky, odmítl výtky člen výboru

Systém kritizují lékaři a lékárníci dlouhodobě. Je podle nich nepřipravený a uživatelsky nepřátelský. Navrhují, aby byl spuštěn jako dobrovolný a postupně dopracován.

„Postrádáme tam věci jako slibovaný lékový záznam pacienta. To znamená, aby lékař při předepisování nebo lékárník při výdeji léků mohl zkontrolovat, že ten pacient opravdu užívá léky tak, jak je má, společně a ve správných dávkách,“ vysvětlil předseda České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

To by ale přitom měla nahradit mobilní aplikace, kterou plánuje ministerstvo zdravotnictví spustit na přelomu října a listopadu.

„Pacienti v této aplikaci uvidí všechny recepty, které jim byly vystaveny elektronicky. Stejně tak lékař bude moci prostřednictvím této aplikace vystavovat recepty a následně uvidí všechny recepty, které svým pacientům vystavil,“ uvedla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Přinesdomová.

Problémy budou mít podle Sdružení praktických lékařů zejména lékaři na venkově a ti starší. Asi stovka jich zvažuje, že kvůli eReceptu a následné povinnosti elektronické evidence tržeb zavře ordinace. V případě nedodržení zákona totiž hrozí lékařům pokuta až dva miliony korun.

Lékárníci také připomínají, že eRecepty až třikrát prodlouží adiministrativu při výdeji léků. V případě chyby na receptu bude muset lékař vystavit nový. Systém navíc podle nich není dostatečně vyzkoušený.

„Chápu některé připomínky, ale byly na to tři roky. Zatím vidím zejména ze strany České lékařské komory absolutní negaci,“ odmítl výtky člen sněmovního výboru pro zdravotnictví Jiří Štětina.