Nepřipravené a uživatelsky nepřátelské. Komory lékařů a lékárníků odmítly eRecepty

Komory lékařů a lékárníků odmítají elektronické recepty, které mají platit od roku 2018. Jsou podle nich nepřipravené, uživatelsky nepřátelské a chybí prý také prováděcí vyhláška, která by upravila podrobnosti. Uvedli to zástupci obou komor na společné tiskové konferenci. Navrhují, aby byl systém spuštěn jako dobrovolný a byl dopracován. V Česku se vydá 60 až 70 milionů papírových receptů ročně.

Video Události
video

Komory lékařů a lékárníků odmítly eRecepty

„Navrhujeme rychlou novelu zákona o léčivech, která by celý systém učinila nepovinným. Věříme, že tím jak by se systém zdokonaloval, by se k němu postupně připojilo větší a větší množství lékařů,“ řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Současná sněmovna už to podle něj neudělá, naděje vkládá do nově zvolené.

Podle zákona hrozí lékařům, kteří od začátku příštího roku nebudou vydávat recepty elektronicky, pokuta až dva miliony korun. Problémy budou mít podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky zejména praktičtí lékaři na venkově nebo starší. Asi stovka jich zvažuje, že kvůli eReceptu a následné povinnosti elektronické evidence tržeb zavře ordinace. 

„Systém přináší i nemalé náklady. Ordinace musí být vybaveny vysokorychlostním internetem a kvalitní tiskárnou, která by dokázala tisknout kódy čitelně,“ upozornil Šonka.

Podle ministerstva zdravotnictví je vzhledem k rozvoji moderních technologií elektronizace zdravotnictví nevyhnutelná. „Sledování lékových záznamů bude do budoucna přínosem pro zkvalitnění péče o pacienty, přinese omezení mnohých rizik, jako je dublování předepsaných účinných látek, sama elektronická preskripce zamezí výdeji léků na falšované papírové recepty a podobně,“ řekla mluvčí resortu Štěpánka Čechová. Kdy bude hotová potřebná vyhláška však neuvedla. 

Povinné elektronické recepty se nelíbí ani lékárníkům. Systém podle předsedy České lékárnické komory Lubomíra Chudoby neúměrně prodlouží administrativu při výdeji léků. V případě chyby na receptu bude muset lékař vystavit nový. „Systém není dostatečně vyzkoušený. Ve formě eReceptu se zpracovává zhruba sedm procent z celkového počtu,“ dodal Chudoba.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Spor o elektronické recepty

SÚKL: Připojena už je většina lékáren

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) to ale odmítá. Systémem už prošlo přes sedm milionů receptů. Připojeno je do něj asi 2200 z celkových 2500 lékáren. „Jak ukazuje rutinní praxe z velkých lékáren, může se jednat o potřebu určité změny organizace práce v lékárně, případně i optimalizaci lékárenského softwaru. Tuto problematiku by však měly řešit dodavatelské firmy lékařských a lékárenských software,“ řekl ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.

Ty ale podle lékárníků nemají o systému dostatek informací. Grémium majitelů lékáren podle jeho předsedy Marka Hampla žádá ministerstvo, aby náklady na přípravu lékáren na nový systém zahrnulo do připravované úhradové vyhlášky na příští rok.

SÚKL zaregistroval do systému eReceptů už přes 12 000 lékařů, podaných žádostí eviduje k dnešnímu dni přes 15 300. Lékaři kritizují to, že získání přístupových certifikátů je administrativně náročné a trvá tři týdny až měsíc.

„Pokud nám chce stát dávat něco povinně, tak by měl zajistit aspoň jeden certifikát,“ uvedl za praktické lékaře Šonka. Další certifikáty lékaři musejí mít pro EET, elektronické neschopenky a komunikaci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky.