Stát postrádá 370 milionů, policie chce kvůli únikům poslat před soud sedm lidí

Před soud by chtěli kriminalisté poslat sedm lidí, které obvinili z krácení daní při obchodu s pohonnými hmotami. Policisté tvrdí, že tak způsobili státu 370milionovou škodu. Za to hrozí obviněným až deset let vězení.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/Camera Press Autor: James Veysey

Policisté z týmu Daňová Kobra dokončili vyšetřování daňových úniků po třech letech od chvíle, kdy obvinili sedm lidí, z nichž tři v minulosti pracovali u policie nebo ve vězeňské službě. Nyní navrhli jejich obžalobu. Krácení daní se údajně týkalo pohonných hmot dovážených z Rakouska a Německa, které pak mizely v řetězci firem.

„První společnost v řetězci měla působit na pozici tzv. mizejícího obchodníka. Daňová povinnost vzniklá v důsledku obchodování buď následně nebyla vůbec přiznána, nebo měla být snížena na základě fiktivních údajů úmyslně uvedených v daňových přiznáních,“ popsal mluvčí centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Dělo se tak dva roky, dovezeno bylo nejméně 60 milionů litrů pohonných hmot, za které podle daňové správy postrádá stát nejméně 370 milionů korun.

Případ začala vyšetřovat bývalá protikorupční policie spolu s Generálním finančním ředitelstvím a Finančním analytickým úřadem. Stíhání, které začalo v dubnu 2014, se týkalo šesti mužů a jedné ženy. Spisový materiál, který policisté během let vytvořili a nyní předali pražskému městskému státnímu zastupitelství, má téměř sedm tisíc stran základního spisu a jedenáct tisíc stran příloh.