Rozhodl se, přestože toužil přežít, prohlásil prezident Kiska a povýšil Gabčíka na generálmajora

Slovenský prezident Andrej Kiska povýšil v pátek na generálmajora in memoriam Josefa Gabčíka, který se v roce 1942 podílel na útoku na zastupujícího říšského protektora a jednoho ze spolutvůrců holocaustu Reinharda Heydricha. Třetí nejvyšší vojenskou hodnost udělil prezident Kiska Gabčíkovi den před 75. výročím útoku na Heydricha, které připadá na 27. května.

„Rozhodnutí Josefa Gabčíka a jeho skutky vedly nepochybně ušlechtilé vlastnosti našich lidských povah. Odvaha, nebojácnost, obětavost. Svědomitost a přičinlivost. Rozhodoval se správně, a rozhodoval se proti nejvlastnějšímu z lidských pudů, kterým je instinkt přežít,“ uvedl ve svém proslovu na slavnostním ceremoniálu Andrej Kiska.

Stal se součástí slovenských dějin 

Podle slovenského prezidenta byla operace Anthropoid, která vedla k útoku na Heydricha, v celém průběhu 2. světové války jedinečnou akcí. Připomněl, že odstranění zastupujícího říšského protektora mělo ve skutečnosti závažné geopolitické důsledky a i konkrétní výsledky. „Gabčíkovo jméno je neodmyslitelnou součástí národních, vojenských a politických dějin Slovenska,“ prohlásil Andrej Kiska.

Slovák Josef Gabčík, který sám psal ve svém křestním jménu „s“ místo slovenského „z“, se narodil 8. dubna 1912 ve vsi Poluvsii. Vyučil se kovářem a zámečníkem a jako příslušník československých exilových jednotek v Británii prodělal na podzim 1941 speciální výcvik. Byl zařazen do operace Anthropoid a 29. prosince spolu s dalšími parašutisty vysazen na území protektorátu.

Chybná navigace způsobila, že spolu s Janem Kubišem nepřistáli na padácích u plánovaných Ejpovic na Plzeňsku, ale ve sto kilometrů vzdálených Nehvizdech. Josef Gabčík si navíc při dopadu poranil nohu, přesto se oběma podařilo dostat do Prahy, kde s podporou domácího odboje a ve spolupráci s dalšími výsadkáři cvičenými v Británii začali připravovat útok na Reinharda Heydricha.

Spolu s Janem Kubišem zaútočil Josef Gabčík ve středu 27. května 1942 o půl jedenácté dopoledne v předem vyhlédnuté zatáčce v Praze – Libni. Samopal, kterým měl na Heydricha pálit, se sice Gabčíkovi zasekl, Kubišova bomba však nacistického pohlavára zranila, následkem čehož po několika dnech Heydrich v nemocnici zemřel.

Video Kiska ocenil Gabčíka
video

Slovenský prezident povýšil in memoriam Jozefa Gabčíka

Teror, Lidice, zrada

Okamžitě po akci rozpoutali okupanti do té doby nevídaný teror. Zatýkání, mučení a popravy měly národ zastrašit, přivést k poslušnosti a především přimět k vyzrazení útočníků a jejich pomahačů.

Zmasakrovali obyvatele Lidic a srovnali vesnici se zemí. Josef Gabčík a Jan Kubiš i další výsadkáři však gestapu stále unikali. Až téměř tři týdny po útoku, dne 16. června 1942, se parašutista Karel Čurda dostavil na ústředí gestapa v Petschkově paláci v Praze a vyzradil všechno, co věděl.

O dva dny později dopadlo gestapo a jednotky SS oba parašutisty spolu s dalšími pěti kolegy v pravoslavném kostele v Resslově ulici, kde si po čtyřhodinovém boji v kostelní kryptě Josef Gabčík prostřelil spánek. Těžce zraněný Kubiš vykrvácel v sanitce cestou do nemocnice.

Jan Kubiš zůstává plukovníkem 

Dekret o povýšení převzala od prezidenta Andreje Kisky praneteř Gabčíka Katarína Tomčíková. Generálmajor je na Slovensku třetí nejvyšší vojenská hodnost. Kiska již předloni Gabčíka jmenoval brigádním generálem in memoriam, tedy do nejnižší ze čtyř generálských hodností. Gabčíkův nejbližší spolubojovník, rodák z Dolních Vilémovic na Třebíčsku Jan Kubiš, byl v roce 2002 povýšen do hodnosti plukovníka in memoriam, která mu zůstává dodnes.

Veterán ze západní fronty a Gabčíkův známý Ján Bačík po válce o svém kolegovi vyprávěl: „Společně jsme vzpomínali na domov, na slovenské hory. Odešel do kurzu a nestihli jsme se ani rozloučit. Jožko byl výborný kluk, takový tvrdý slovenský sekáč.“