Nominace do ankety Strom roku vrcholí, loňský vítěz bral celoevropský bronz

O tomto víkendu máte poslední šanci nominovat svůj oblíbený strom do 16. ročníku ekologické ankety Strom roku. Přihlášky lze podávat do 30. dubna, následně pak porota vybere 12 finalistů a lidé v hlasování vyberou vítěze. Loni zvítězila majestátní lípa z Lipky na Chrudimsku a následně pak srdnatě bojovala i v evropské konkurenci, celkově skončila třetí.

Video Události v regionech (Praha)
video

Lípa malolistá z Lipky u Horního Bradla uspěla v anketě o Evropský strom roku

Cílem ankety je zvýšit zájem veřejnosti o přírodu jako celek a zejména stav veřejné zeleně ve městech i na vesnicích. Informace o tom, jak nominovat oblíbený strom, najdou zájemci na webu Stromroku.cz.

Hlasování v anketě je zpoplatněné, díky čemuž se ekologům podařilo vybrat asi 2,5 milionu korun. Tyto peníze šly na výsadbu nových stromů nebo obnovu alejí či lesů. Za dobu konání ankety se do hlasování zapojilo více než 600 tisíc lidí.

„Všichni navrhovatelé si předem určí, na co peníze využijí. Zda například nechají finálový strom ošetřit, umístí k němu ceduli nebo lavičku nebo vysadí v jeho blízkosti nové stromy. Veřejnost pak od 15. června do 15. září svými hlasy přispívá na tento konkrétní účel,“ vysvětlila koordinátorka ankety Andrea Krůpová z pořadatelské Nadace Partnerství.

Dvanáct finalistů v anketě o Evropský strom roku: 

 

Loňský vítěz ankety, Lípa malolistá z Lipky na Chrudimsku, zaujala i v rámci celé Evropy. V hlasování o titul Evropský strom 2017 dokonce vedla, nakonec ji předstihly jen duby z Polska a Walesu. Lípa roste v Železných horách už od středověku a její stáří se odhaduje na 800 let.

Váže se k ní i mnoho pověstí. Říká se například, že pod ní tábořil Jan Žižka nebo že tam krátkou dobu pobýval Jan Amos Komenský.