Policie se vrátila k Mrázkově vraždě, pro vyšetřovatele si ale přišla inspekce

Vyšetřování vražd Antonína Běly a Františka Mrázka – označovaných za někdejší bosse podsvětí – přilákalo pozornost Generální inspekce bezpečnostních sborů. Deník Právo upozornil, že inspekce v dubnu zadržela tři z pěti policistů z týmu Tempus, kteří Bělovu vraždu objasnili a jedenáct let starou Mrázkovu vraždu začali vyšetřovat. Po třiceti hodinách je inspektoři bez obvinění či vysvětlení propustili.

Místo činu
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Příslušníci GIBS si podle Práva přišli pro členy týmu Tempus, který se vrací ke starým, nedořešeným zločinům, jimž by hrozilo promlčení, počátkem dubna do jejich kanceláře na policejním prezidiu.

Tři členy týmu, kteří vyšetřují vraždu Františka Mrázka, k níž došlo v lednu 2006, a také vraždu Antonína Běly z roku 1996, inspektoři zadrželi a vyslýchali pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby.

„Byli vyslechnuti a bez sdělení obvinění následně propuštěni,“ řekl Právu mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán. Další dva policisty pak GIBS vyslechla v pozici svědků.

Deník uvedl, že se inspekce při výslechu zajímala o vyšetřování Bělovy vraždy, citoval však „důvěryhodný zdroj z bezpečnostních kruhů“, který akci považuje za „nátlak a pokus o zastrašení a diskreditaci těch policistů, kteří nejenže objasnili vraždu Běly (…), ale pustili se velmi aktivně do vyřešení vraždy Mrázka“.

GIBS: Nikdo si nestěžoval

GIBS vydala ke svému zásahu na policejním prezidiu prohlášení, ve kterém odmítla, že by „zadržení příslušníci nebyli seznámeni s důvody zadržení či výslechu“.

„Procesní úkony nezasahovaly do vyšetřovaného případu vraždy Antonína Běly. Plánované úkony trestního řízení nebyly časově závislé na činnosti týmu Tempus a stavu jejich trestního řízení,“ uvedla inspekce. Inspektoři také zdůraznili, že „úkony trestního řízení GIBS probíhaly za aktivního dozoru státního zástupce“.

Zatímco zdroj Práva uvedl, že inspektor, který vedl výslech, se choval „velmi nevhodně a nekorektně s prvky ponižování a dehonestace zadržených i jejich práce, a to v době, kdy u výslechu nebyla přítomna státní zástupkyně“, inspekce upozornila, že si na její postup nikdo nestěžoval: „Do dnešního dne nebyla na GIBS podána žádná stížnost na chování příslušníků GIBS, a to ani při prováděných úkonech.“ Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) však avizoval, že nechá postup inspekce prověřit.

Vraždy s desetiletým odstupem 

Policie v březnu ukončila vyšetřování vraždy Antonína Běly a navrhla obžalovat z ní dva muže. Již v minulém roce obvinila bývalého Bělova osobního strážce Pavla Šrytra a také Jána Kaca, který se rovněž živil jako bodyguard. Šrytr je stále ve vazbě, počátkem dubna odmítl Ústavní soud jeho stížnost.

Běla zahynul v dubnu 1996, kdy v noci do jeho domu vnikli ozbrojenci a mafiánského bosse zavraždili několika dávkami ze samopalu. Podle informací médií si pachatelé odnesli i mnohamilionový lup.

Mrázek zemřel téměř o deset let později, v lednu 2006, kdy jej dosud neznámý pachatel zastřelil z odstřelovačské pušky. K vraždě došlo večer před sídlem Mrázkových firem v Durychově ulici.