Hasenkopf ukončil soudní přetahovanou s Hradem. A musí o tom mlčet

Právník Pavel Hasenkopf, který pracoval jako právník Pražského hradu v době, kdy tehdejší prezident Václav Klaus přišel v lednu 2013 s kontroverzní amnestií, vzal zpět svou žalobu na prezidentskou kancelář. V žalobě tvrdil, že od Hradu dostal neoprávněnou výpověď. O podrobnostech se ale ani jedna strana sporu nešíří, podle advokáta Hradu Marka Nespaly se dohodly na mlčenlivosti.

„U obvodního soudu evidujeme žádost o zpětvzetí žaloby. Soud byl za souhlasu obou zúčastněných stran zastaven k 14. březnu,“ sdělila ČT mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná.

Hasenkopf byl poradcem exprezidenta Václava Klause, výpověď dostal za Klausova nástupce Miloše Zemana. Hrad ho propustil poté, co se právník začal s kancléřem Vratislavem Mynářem i prezidentem veřejně přít o autorství textu Klausovy amnestie, které popírá, zatímco Mynář i Zeman ho označili za spolutvůrce textu amnestie.

Prezidentská kancelář výpověď zdůvodnila právníkovými údajnými pracovními absencemi. Hasenkopf ale s tímto tvrzením nesouhlasil, upozornil také, že od zaměstnavatele navíc kvůli absencím nikdy nedostal písemnou výtku.

Dosavadní soudy se klonily na Hasenkopfovu stranu 

Právníkově žalobě vyhověl Obvodní soud pro Prahu 1, který poukazoval na to, že zákoník práce pokládá okamžité zrušení pracovního poměru, tedy takzvanou výpověď na hodinu, až za nejkrajnější řešení pracovněprávních vztahů.

Rovněž označil za zvláštní, že sledování Hasenkopfovy pracovní docházky se dělo na „určitou zakázku“ Mynáře. Hrad se proti rozsudku odvolal, neplatnost výpovědi ale předloni v září potvrdil Městský soud v Praze. Proti tomu podala prezidentská kancelář dovolání k Nejvyššímu soudu.

Loni v únoru Nejvyšší soud zrušil původní rozsudek ve věci výpovědi Pavla Hasenkopfa. Výpověď měl znovu řešit obvodní soud. Místo nařízeného jednání však došlo ke stažení žaloby a ukončení vleklého soudního sporu.

Ve sporu o autorství Klausovy amnestie se Hasenkopf bránil žalobou na ochranu osobnosti, kterou podal na Zemana, Mynáře i prezidentskou kancelář. Spor předloni v létě skončil smírem, podle kterého Hasenkopf „neměl možnost ovlivnit vyhlášené znění amnestie“.