Agent vojenského zpravodajství nesledoval dům obývaný Chovancem, shodla se komise

Objektem zájmu sledování Vojenského zpravodajství (VZ) nebyl dům obývaný ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). Nepochybila policie ani zpravodajci. Na mimořádném jednání se na tom v pátek shodla stálá sněmovní komise k VZ, která rozebírala kauzu agenta zadrženého při fotografování v okolí domu, kde Chovanec v metropoli přebývá.

Video Podle komise nepochybili policisté ani zpravodajci
video

Podle komise nepochybili policisté ani zpravodajci

„Komise konstatuje, že nedošlo k pochybení v jednání Vojenského zpravodajství České republiky a Ochranné služby České republiky,“ citoval z usnesení její předseda Bohuslav Chalupa (ANO).

Pro návrh hlasovali i zbývající poslanci Jana Černochová (ODS) a David Kádner (Úsvit). Na mimořádném jednání se sešli jen tři ze sedmi poslanců, kteří komisi tvoří. Jednali tak v nejnižším možném počtu.

Černochová uvedla, že objektem zájmu zpravodajců nebyl dům ministerstva vnitra ani ministr vnitra. Nechybovalo podle ní Vojenské zpravodajství ani Ochranná služba, každý z útvarů vykonával svou práci. Podle Kádnera nejde o žádný boj mezi zpravodajci a policií.

Informace o případu, které se dostaly do médií, neunikly podle členů komise ani od vojenských zpravodajců ani z Ochranné služby. „Faktem je, že informace, které byly v médiích, pocházejí přímo od ministra vnitra,“ řekl Chalupa. Dodal, že členové komise se setkávají dlouhodobě s úniky informací. Informace kolem Chovance podle něj „unikly v přímém přenosu“.

Komise pokládá záležitost za uzavřenou. Chalupa nyní o závěrech zasedání komise poskytne informace premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi (ČSSD). „Skutečně se nevracíme do totalitních praktik, že by někdo na objednávku někoho sledoval, nějakého ministra,“ prohlásila Černochová.

Chovanec kritizoval čas zasedání komise, kvůli sjezdu ČSSD nemohl přijít

Chovanec před zasedáním komise kritizoval, že byla svolána na páteční odpoledne, kdy obhajoval na sjezdu sociální demokracie v Brně pozici prvního místopředsedy. V tiskové zprávě uvedl, že žádal, aby se jednání uskutečnilo až večer nebo v sobotu ráno.

Podle členů komise ale nebyl důvod, aby se jednání účastnil. „Nekontrolujeme ministry,“ řekla Černochová. Chovanec může požádat o přítomnost na zasedání komise při dalším jednání. K rozuzlení případu poslancům stačily informace šéfů VZ Jana Berouna a Ochranné služby Jiřího Komorouse, kteří jim vysvětlovali, jak si vyměňují informace.

Agent byl podle médií minulý týden zadržen nedaleko vily ministerstva vnitra v pražských Dejvicích. Ředitel VZ Jan Beroun v týdnu popřel, že agent fotografoval dům užívaný ministrem.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO), pod něhož VZ spadá, označil spekulace o možném sledování Chovance armádní rozvědkou za absurdní. Vojenské zpravodajství podle něj v Praze 6 plnilo úkoly vyplývající z jeho zákonné působnosti a mělo k tomu všechna potřebná povolení.