V ANO sílí vůdcovský princip, zní po sněmu od politických soupeřů

3 minuty
UDÁLOSTI: Z ANO se stává vůdcovská strana, reagují soupeři na sněm
Zdroj: ČT24

Změnou stanov, která umožňuje Andreji Babišovi rozhodovat o složení kandidátek na všech úrovních, vykročilo hnutí ANO k vůdcovskému a autoritářskému způsobu řízení. Po skončení volebního sněmu babišovců se na tom shodují šéfové sněmovních stran – a jedním dechem dodávají, že oni k posilování předsednické role nepřikročí.

Změnu stanov schválil celostátní sněm hnutí ANO na úvod druhého jednacího dne a významně posílil pravomoci staronového předsedy Andreje Babiše. Ten teď bude moct libovolně měnit kandidátní listiny pro volby na všech úrovních – kandidáty bude moct škrtat, doplňovat i přeskupovat. Až dosud měl tuto pravomoc pouze výbor hnutí, ve kterém zasedají členové předsednictva a předsedové krajských organizací.

Podle místopředsedkyně hnutí Jaroslavy Pokorné Jermanové má Babiš tuto pravomoc „ve výjimečných a odůvodněných případech“, vyšší moc v rukou předsedy si prý navíc vyžádala sama stranická základna. Političtí rivalové v nadcházejících sněmovních volbách ale zásah sněmu ve prospěch Babiše kritizují – a jedním z prvních byl předseda koaliční sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Sobotka: Sílí autoritářské rysy

Změnou stanov podle něj hnutí odbouralo vnitřní pojistku, kterou by měly demokratické strany mít. „Hnutí ANO se posouvá k hnutí postavenému na vůdcovském principu a má velmi silné autoritářské rysy,“ prohlásil v Otázkách Václava Moravce. „Pro budoucnost to vytváří určité riziko, protože pokud Andreji Babišovi vadí veřejnoprávní média, parlament, možná mu začne vadit i demokratický systém.“

Babiš se proti Sobotkovým slovům ohradil. „Je to směšné. Jsme stále označováni za hnutí jednoho muže, že já jsem diktátor a všechno diktuju. Ať mi někdo řekne, co jsme jako hnutí udělali nedemokratického,“ prohlásil. Možnost samostatně zasahovat do kandidátek je podle něj potřebná, protože předseda nese zodpovědnost.

Sobotka ovšem nebyl jediný, kdo se nad novou sílou šéfa hnutí ANO podivoval. Stejně jako on odmítl hypotetickou možnost práva zasahovat do kandidátních listin i předseda komunistů Vojtěch Filip. „KSČM je demokratická strana, kde rozhodují kolektivní orgány.“

Podle lídra křesťanských demokratů Pavla Bělobrádka dostal vůdcovský princip v „rodinné firmě“ ANO institucionální podobu. „De facto jde o zmocnění pro Andreje Babiše, aby diktoval podobu kandidátek. Takže jestliže už dříve řekl, že by se nejraději obešel bez koaličních partnerů a parlamentních diskusí, teď si prosadil, že se obejde i bez vnitrostranické demokracie a primárních voleb v ANO,“ uvedl. A odmítavě se ke kroku ANO postavily i strany napravo od středu.

Gazdík: Tak trochu Severní Korea

„Jestli teď bude ANO rozhodovat podle toho, kdo je předsedovi víc sympatický, nebo jestli na něj někdo něco donesl předsedovi, tak se z toho stane tak trochu Severní Korea,“ řekl v České televizi šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Změnu stanov ANO považuje za nebezpečnou, může se podle něj stát, že hnutí nebude svého předsedu kontrolovat. „Já bych si nepřál, abych takovou pravomoc měl.“

Také podle šéfa opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska se o hnutí ANO dá jen těžko mluvit jako o demokratické straně, pokud je rozhodování bez jakýchkoliv brzd a pojistek svěřeno jedinému vůdci.

A podle předsedy ODS Petra Fialy je ANO od počátku koncipováno jako projekt jednoho muže, Andreje Babiše. „Nyní se pouze rozhodlo, že změnou stanov tento vůdcovský způsob řízení formálně posílí,“ sdělil Fiala, který podobné změny ve své straně rovněž odmítá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vědci na Vysočině zkoumají dopady změny klimatu

V rámci mezinárodního projektu přijeli vědci na Vysočinu zkoumat dopady změny klimatu. Experti budou čtyři roky monitorovat zadržování vláhy v tamní půdě v souvislosti s teplotními extrémy a podle toho pak třeba vybírat stromy pro sázení. „Tento region je velice specifický kvůli klimatickým podmínkám a byly tady velké zásahy kvůli kůrovci,“ vysvětluje výběr lokace Michal Kepka z katedry geomatiky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Kromě Vysočiny bude výzkum probíhat například i v Rakousku, Finsku a Arktidě.
před 24 mminutami

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 54 mminutami

Jednací řád sněmovny se upravit nedaří. Ani přes výzvy Ústavního soudu

Změnu jednacího řádu ve sněmovně se stále nepodařilo prosadit. Často tak dochází k dlouhým obstrukcím a k zablokování dolní komory. Naopak se někdy stává i to, že se někteří poslanci nedostanou ke slovu, protože veškerý čas vyčerpají politici s přednostními právy. Podle předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy by přitom možná právě změna přednostních práv pomohla. Ústavní soud v poslední době ve svých nálezech několikrát označil současný jednací řád dolní komory za neudržitelný. „Mít právo přednosti neznamená, že můžu mluvit, o čem chci a jak dlouho chci,“ upřesňuje Baxa pro ČT.
před 1 hhodinou

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 9 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 10 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 10 hhodinami
Načítání...