Žalobce dokončil obžalobu Čecha, který chtěl do řad IS. Podá ji v nejbližších dnech

Státní zástupce Jakub Kubias dokončil text obžaloby na muže z Plzeňska, který se chtěl připojit k fanatickým sunnitům ze samozvaného Islámského státu. Podle zjištění České televize Kubias obžalobu pravděpodobně podá ve čtvrtek, kdy chce také informaci oficiálně zveřejnit. Muži hrozí za přípravu teroristického útoku až dvanáct let vězení.

Vlajka Islámského státu
Zdroj: ČTK/ZUMA/Dabiq

Obviněnému mladíkovi Janu S. z jižního Plzeňska podle serveru zpravy.rohlas.cz hrozí až dvanáct let vězení za teroristický útok ve fázi přípravy. Poslední psychologické a psychiatrické posudky totiž ukázaly, že mladík je zdravý a příčetný. V současné době je muž ve vazební věznici.

Jana S. podle médií zadrželi turečtí policisté letos v únoru na letišti v Istanbulu. Cílem jeho cesty bylo město Gaziantep poblíž turecko-syrské hranice. Právě odtud zájemci o boj na straně Islámského státu pokračují dál do Sýrie. Mladý Čech při prohlídce sdělil, že se chtěl přidat k teroristické organizaci.

Poté jej turecká policie poslala zpět do České republiky. Po výpovědích vyšetřovatelé zpřísnili právní kvalifikaci – původně chtěli mladíka stíhat za pokus o účast na organizované skupině, nyní je obviněn z přípravy teroristického útoku. V červenci Krajský soud v Plzni uvalil na Jana S. vazbu.