Němeček a Dienstbier skončí 30. listopadu, Zeman se sešel s jejich nástupci Ludvíkem a Chvojkou

Události: Budoucí ministři Ludvík a Chvojka u Zemana (zdroj: ČT24)

Prezident Miloš Zeman odvolal k 30. listopadu ministry zdravotnictví Svatopluka Němečka a lidských práv Jiřího Dienstbiera, jak ho o to požádal premiér Bohuslav Sobotka. Zeman také přijal nástupce odvolaných ministrů – ředitele nemocnice v Motole Miloslava Ludvíka a poslance Jana Chvojku.

Budoucí ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) se chce ve funkci zaměřit na to, aby zamezil růstu spoluúčasti pacientů, řekl po schůzce s prezidentem. „Přijdete k lékaři a máte jistotu, že ať jste docent, nebo zedník, dostanete úplně stejnou péči. To musí zůstat,“ zdůraznil Ludvík.

„Pod mým vedením bude ministerstvo zdravotnictvím ministerstvem pacientů. Musím zamezit tomu, aby plíživě vzrůstala ekonomická spoluúčast pacientů. První se musí vymést černá zákoutí, která tam jsou,“ řekl.  

Zeman si podle něj také přál, aby ve funkci urychlil přípravu zákona o hospicové péči, Ludvík mu v této věci vyhoví. „Je to velmi rozumná norma, kterou budu tlačit,“ řekl. Zákon se podle něj podaří do voleb na podzim příštího roku schválit. „Máme jedenáct měsíců, budeme se snažit, ale myslím, že tohle je téma, které nebude konfliktní průřezově politickým spektrem,“ uvedl Ludvík.

Budoucí ministr také prohlásil, že musí projít protikuřácký zákon, jímž se nyní zabývá sněmovna. „To je zákon proti kouření, kouření je zlozvyk. Je to klasifikovaná nemoc a ministerstvo zdravotnictví bojuje proti nemocem.“

Je také přesvědčen o tom, že převzetí úřadu po dosavadním ministru Svatoplukovi Němečkovi (ČSSD) bude bezproblémové. „Nepředpokládám, že by naše komunikace jakkoli vázla,“ řekl Ludvík. Zatím nechtěl spekulovat o tom, jaké budou jeho vztahy s vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO), který Němečka v minulosti kritizoval. „My se uvidíme víceméně poprvé na vládě, tak se poznáme a uvidíme,“ dodal.

Ludvík také zopakoval, že po nástupu na ministerstvo opustí vedení motolské nemocnice. Pokud by ale po volbách v ministerské funkci nepokračoval, chtěl by se do Motola vrátit. O svém setrvání v pražském zastupitelstvu zatím není rozhodnutý.

Události, komentáře: Změny v čele resortu zdravotnictví (zdroj: ČT24)

Chvojka se Zemanem řešil i „lex Babiš“

Odpoledne prezident přijal také druhého budoucího člena vlády, poslance Jana Chvojku, který bude ministrem pro lidská práva a šéfem legislativní rady vlády. Mluvili spolu hlavě o lidských právech, ale také o zákonu o střetu zájmů. Chvojka je autorem pozměňovacího návrhu k takzvanému „lex Babiš“, který má omezit podnikání ministrů. Konkrétní témata, kterými se bude zabývat, chce Chvojka sdělit až po jmenování.

„Zásadní teze je taková, že jsem stejného názoru jako pan prezident, to znamená, že lidská práva náleží všem bez ohledu na etnikum nebo pohlaví, že je třeba se věnovat každému člověku bez rozdílu. A takto bych chtěl vést i svůj úřad,“ uvedl Chvojka. 

Kandidát na ministra pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD)
Zdroj: Michal Krumphanzl/ČTK

Novela o střetu zájmů byla podle Chvojky jediným zákonem, který s prezidentem podrobněji probíral. Obsahuje i omezení pro podnikání členů vlády, které by dopadly na ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. „Pan prezident řekl svůj názor, já jsem řekl svůj názor,“ podotkl Chvojka. Předlohou se budou před opětovným sněmovním posouzením zabývat ve středu koaliční špičky.

Chvojka, který chce zůstat poslancem, ale vzdá se zastupitelského mandátu v Chrudimi, se zmínil i o řešení problému vyloučených lokalit. „Myslím, že by bylo dobré zaměřit se na to, aby lidé ve vyloučených lokalitách pracovali a aby děti chodily do školy. Tím by se měla zvýšit jejich životní úroveň,“ podotkl. 

  •  Výměnu ministrů oznámil premiér Bohuslav Sobotka v dopise zaslaném členům strany 4. listopadu. Předseda vlády v textu, kde hodnotí příčiny neúspěchu v nedávných krajských volbách a přináší své návrhy, jak situaci změnit, zdůvodnil svůj záměr tím, že někteří ministři jsou „unavení a potřebují vystřídat“.
  • Předsedové hnutí ANO Andrej Babiš a KDU-ČSL Pavel Bělobrádek oznámili, že o výměně svých ministrů neuvažují. S výměnou ministra podle koaliční smlouvy musí souhlasit strana, která ho vyslala.
  • Týden poté, 11. listopadu, premiér Sobotka oznámil, že ve vládě skončí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Na Němečkovo místo premiér navrhl ředitele Fakultní nemocnice Motol Miloslava Ludvíka, lidskými právy a legislativou chce pověřit poslance Jana Chvojku.
  • Prezident Miloš Zeman uvedl, že ve vládě by měl skončit i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Podle něj Herman poškodil zájmy Česka tím, že se setkal s dalajlamou. Lidovci to však odmítli.
  • Prezident odvolal ministry Němečka a Dienstbiera k 30. listopadu. Ke stejnému datu pak ministry jmenuje Miloslava Ludvíka a Jana Chvojku.