Lidovci ani Starostové nepodpoří znovuzvolení Štěcha předsedou Senátu

Senátorské kluby KDU-ČSL a Starostů nebudou hlasovat pro znovuzvolení Milana Štěcha (ČSSD) předsedou Senátu. Důvodem je prohlášení ústavních činitelů o respektu k Číně, které Štěch podpořil. Oba kluby mají v horní komoře dohromady 27 z 81 senátorů, tedy přesně třetinu ze všech členů.

Video 90’ ČT24 - Noví hejtmani a krajské koalice
video

90' ČT24: Lidovci ani Starostové nepodpoří Štěcha do čela Senátu

„Přestože ctíme právo nejpočetnějšího senátorského klubu ČSSD navrhnout předsedu Senátu, v případě, že sociální demokraté navrhnou Milana Štěcha, senátoři klubu Starostů a nezávislých pro něj nebudou a nemohou hlasovat,“ řekl předseda klubu Jan Horník.

V rozhovoru pro 90' ČT24 přitom zdůraznil, že jsou Starostové se Štěchovou dosavadní činností ve funkci předsedy Senátu spokojeni. „On nás nerozděloval, na rozdíl od prezidenta nás naopak spojoval. Bohužel přihlášení se k prohlášení je obrovský šrám. Domníváme se, že naši voliči (…) si to nezaslouží. Vysílají nám signály, že pana Štěcha nemáme podpořit,“ uvedl.

Stejný názor mají i lidovečtí senátoři. „Z přítomných všichni členové klubu vyjádřili svůj nesouhlas s volbou pana Milana Štěcha v případě, že bude navržen na předsedu Senátu,“ potvrdil předseda senátorského klubu KDU-ČSL Petr Šilar.

Jan Horník už před jednáním uvedl, že očekával od ústavních činitelů sebereflexi. Čtyři signatáři ale v úterý po schůzce na Hradě své prohlášení znovu obhajovali a odmítli, že by udělali jakoukoli chybu. K odvolání souhlasu s prohlášením Štěcha v úterý vyzvala také TOP 09, jejíž senátoři jsou členy klubu Starostů a nezávislých.

Milan Štěch opakovaně odmítl, že by souhlasem s prohlášením překročil své pravomoci. Dokument připravený ministerstvem zahraničí se odvolává na česko-čínské strategické partnerství a konstatuje, že nedávné schůzky některých politiků včetně vládních lidovců s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou „nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky“.

Prohlášení bylo částí politiků i veřejnosti kritizováno jako poníženecké a servilní. Dokument a obecně i vztahy Česka s Čínou jsou také důvodem svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, která se bude konat v pátek 11. listopadu. Prosadily ji ODS a TOP 09.

ODS Štěcha podpoří

Podle předběžné dohody klubů ČSSD, ODS a ANO, které mají v Senátu většinu, by měl post šéfa horní komory získat Milan Štěch. Ten je zatím jediným kandidátem.

Místopředsedy by měli i nadále zůstat Miluše Horská za KDU-ČSL a sociální demokrat Ivo Bárek. Další dva místopředsednické posty by měl obsadit zástupce Starostů Jiří Šesták a Jaroslav Kubera z ODS.

Nové vedení Senátu podle předběžné dohody
Zdroj: ČT24

„Na několika jednáních jsme se dohodli, jak bude vypadat složení vedení Senátu a nemáme nejmenší důvod na tom něco měnit. Pak by si mohli sociální demokraté také dávat podmínky, že místopředsedy budou ti, kteří jim budou vyhovovat,“ řekl šéf senátorského klubu ODS Jaroslav Kubera.

„Takto se vedení Senátu nikdy netvořilo. A já varuji před tím, pokud se tak začne tvořit, tak úzus skončí a mnozí budou za dva roky, až bude složení senátu trochu jiné, těchto činů možná litovat,“ prohlásil Kubera.