Brněnský soud zprostil obžaloby exšéfa licencí ERÚ. Žalobce mu navrhoval 10 let

Krajský soud v Brně zprostil bývalého ředitele licencí ERÚ Luďka Pražáka obžaloby. Žalobce jej vinil ze zneužití pravomoci v kauze solárních elektráren a navrhoval mu trest odnětí svobody v délce 10 let a peněžitý trest půl milionu korun. Pražák od začátku vinu odmítal.

Energetický regulační úřad
Zdroj: ČT24

Podle obžaloby na konci roku 2010 v úřadu z pozice vedoucího pracovníka úmyslně prosadil získání licencí na provoz dvou solárních elektráren na Chomutovsku, přestože věděl, že podmínky k udělení licencí splněny nebyly.

Podle Pražáka šlo o „naprosto účelovou kombinaci obžaloby.“ Za vydání licencí podle něj nese odpovědnost jeho tehdejší podřízená Ilona Floriánová. I u Floriánové soud upustil od potrestání. Naopak předsedkyni ERÚ Alenu Vitáskovou poslal brněnský krajský soud letos v únoru nepravomocně na 8,5 roku do vězení s ostrahou.

Vitásková vinu popírá a celou věc považuje za vykonstruovanou. Dalším sedmi lidem soud udělil ve stejném případu tresty v rozmezí 5,5 až 8,5 roku vězení a také vysoké pokuty. Vitásková se na místě odvolala, stejně jako někteří další odsouzení. Odvoláními proti rozsudkům se bude zabývat olomoucký vrchní soud. 

 

 

Pražákova kauza byla vyloučena k samostatnému projednávání z případu nepravomocně odsouzené předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové. Důvodem byla jeho dlouhodobá nemoc.

Případ souvisí s udělením neoprávněných licencí

Podle únorového rozsudku elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun v Chomutově obdržely licence neoprávněně, a to na základě falešných revizních zpráv. Vitásková pak zastavila jednání o obnově správního řízení o udělení licencí, v němž mohli majitelé elektráren, synové miliardáře a podnikatele ve strojírenském průmyslu Zdeňka Zemka, o tato povolení přijít. Podle policie kvůli tomu vznikla státu škoda 300 milionů korun. Za dvacet let provozu obou elektráren by mohla podle spisu dosáhnout dvou miliard korun.

Elektrárny dostaly licence 31. prosince 2010, tedy pár hodin před prudkým poklesem výkupní ceny energie z českých solárních elektráren. Majitelé solárních elektráren, kteří získali licenci pro jejich provoz do konce roku 2010, měli garantovanou cenu 12 150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě. Od ledna 2011 se výkupní podmínky zásadně změnily, za megawatthodinu držitelé licence dostávají 5 500 korun. Obě částky jsou garantované na 20 let. Proto podnikatelé spěchali, aby dostali licenci pro provoz solárních elektráren ještě do konce roku 2010.