ČSSD a ODS přijdou po senátních volbách o miliony na příspěvcích. Polepší si ANO a lidovci

Senátní volby budou znamenat propad příjmů ze státních příspěvků za mandáty hlavně pro ČSSD a ODS. Polepší si naopak stranické rozpočty KDU-ČSL a hnutí ANO. Strany a hnutí dostávají od státu ročně 855 tisíc korun za zákonodárce, od ledna dotace podle schváleného zákona vzroste na 900 tisíc korun. Příspěvky plynou seskupením, která úspěšné kandidáty navrhla. Případné politické přestupy senátorů nemají na směřování peněz vliv.

Sociální demokraté přijdou ročně asi o 7,5 milionu korun, občanští demokraté o čtyři miliony. O čtyři miliony si naopak polepší lidovci a o milion hnutí ministra financí Andreje Babiše.

Více peněz od státu poplyne do stranického rozpočtu rovněž TOP 09, hnutí Starostové a nezávislí a jeho partnerskému seskupení Starostové pro Liberecký kraj.

Stát bude stranám a hnutím vyplácet od příštího roku za senátorské mandáty celkem 71,1 milionu korun. V souvislosti se zvýšením příspěvku se bude jednat o vyšší částku než nyní, přestože stát ušetří za dva senátory, co se dostali do horní komory jako nezávislí kandidáti. K předsedovi Strany práv občanů Janu Velebovi letos přibyl ještě ředitel hasičů Zdeněk Nytra.