Za ukopání bezdomovce si odsedí Řehák s Brejchou 16 let, Zajac o rok méně

Za loňskou vraždu bezdomovce v Kladně si Josef Řehák s Petrem Brejchou odpykají 16 let vězení. Marek Zajac stráví ve vězení o rok méně, ale musí se navíc podrobit ústavnímu protialkoholnímu léčení. Dnes o tom pravomocně rozhodl pražský vrchní soud, který Řehákovi a Zajacovi zmírnil původně uložené tresty. Nezaměstnaní muži devětašedesátiletého bezdomovce přezdívaného Dědek ukopali a udupali po banální hádce.

Obžalovaní na sebe vzájemně sváděli vinu a snažili se zlehčovat svůj podíl na vraždě, kterou neviděl žádný svědek. Na botách a kalhotách všech tří mužů se však našla krev shodná s krevní skupinou zavražděného a také jeho DNA. „Krev se na boty a spodní část kalhot nemohla dostat jinak než přímým kontaktem s tělem poškozeného,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Zranění oběti podle něj příliš nekrvácela, takže na místě činu nebylo žádné větší tratoliště krve, do nějž by obžalovaní mohli jen náhodou šlápnout.

Dědek přišel o život týden před loňskými Vánocemi pod mostem v kladenském údolí Sítná. Řehák ani Zajac u soudu nevypovídali. Policii však dříve řekli, že v daný den od rána popíjeli víno. V noci přišli pod most, kde Dědek spal a kam později dorazil i jejich mladší známý Brejcha.

Dál se verze obžalovaných liší: podle Řeháka a Zajace sledovali všichni tři film na mobilním telefonu, hluk probudil Dědka, ten začal nadávat a Brejcha ho ubil. Brejcha zase tvrdí, že na místo dorazil, až když už byl Dědek mrtvý.

Bezdomovec zemřel na polytrauma. Útočníci mu rozlámali lebku, způsobili mu pohmoždění a otok mozku a zlomeniny žeber. Soudce dnes upozornil na to, že brutalita útoku překvapila i soudního lékaře.

Soud původně odsoudil obžalované k 18 letům vězení, trest však snížil

Motiv napadení se nepodařilo jednoznačně objasnit, podle Lněničky to ale pro posouzení věci není důležité. „Byli to bezdomovci, ohledně motivu zde lze těžko uplatnit běžná populační měřítka. Podstatné je, že bylo prokázáno, že na napadení se podíleli všichni a že nastal následek, jaký nastal,“ uzavřel.

Středočeský krajský soud původně Řehákovi uložil 18 let vězení, protože muž už byl v minulosti trestán za majetkovou a násilnou trestnou činnost. Zajace potrestal 16 lety odnětí svobody, stejně jako Brejchu. Vrchní soud dnes částečně vyhověl Řehákovu a Zajacovu odvolání, když jim tresty o dva roky, respektive o jeden rok snížil. U Zajace zohlednil to, že měl doposud čistý rejstřík. U Řeháka zase míru zapojení do útoku, která byla zřejmě výrazně nižší než u Brejchy.