Zeman s Hoferem mají totožný postoj k migraci a chtějí „unii v Unii“

Prezident Miloš Zeman se na Pražském hradě setkal s rakouským prezidentským kandidátem Norbertem Hoferem. Rádi by posílili roli středoevropských zemí, v rámci Evropské unie proto chtějí vytvořit společnou „unii v Unii“. Hovořili také o Temelínu a Benešových dekretech. Hofer poznamenal, že ač jsou některé názory obou zemí odlišné, budoucnost mají společnou.

„Politici v úvodu svého setkání povtipkovali o tom, že oba přišli o holi. Norbert Hofer měl před několika lety nehodu při paraglidingu,“ vysvětlila redaktorka ČT Petra Tuháčková. Hofer Zemanovi přivezl darem vídeňský dort.

Jednání trvalo asi hodinu. „Mluvili jsme o tom, jestli by bylo možné dát do budoucna střední Evropě silnější hlas v rámci Evropské unie, protože máme společnou historii, podobný způsob diskutování o věcech,“ uvedl Hofer. „Chceme vytvořit unii v Unii, rádi bychom spolupracovali,“ dodal.

„Norbert Hofer představil svůj projekt 'unie v Unii', který zhruba koresponduje s představou rozšířené visegrádské skupiny na Visegrád plus,“ uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zemana s Hoferem pojí také podobný postoj k migraci, která byla podle Ovčáčka „centrálním“ tématem rozhovoru. V tiskové zprávě informoval, že stanoviska obou politiků jsou „totožná“.

Společná budoucnost

Přestože se oba politici shodli, že se budou zabývat budoucností, dotkli se i dlouhodobě sporných otázek česko-rakouských vztahů. „Samozřejmě jsme mluvili o Temelínu. Je pro nás problém,“ podotknul po schůzce Hofer, podle něhož Rakousko není přítelem jaderné energie a kloní se k obnovitelným zdrojům energie. Dalším kontroverzním bodem byla otázka Benešových dekretů, o nichž si Hofer myslí, že představují „bezpráví“.

Český prezident podle svého mluvčího zdůraznil neměnné stanovisko České republiky, která odmítá otevírat otázku Benešových dekretů a trvá na tom, aby energie z jádra byla součástí jejího energetického mixu. Hofer poznamenal, že i když jsou některé názory odlišné, budoucnost je společná.

3 minuty
Reportáž: Miloš Zeman přijal Norberta Hofera
Zdroj: ČT24

Setkání před opakovanými volbami

Norbert Hofer do Prahy přijel v době, kdy byl kvůli vadným obálkám ohlášen odklad opakovaných prezidentských voleb v Rakousku. „Český prezident byl kritizován za to, že se při volební kampani s rakouským kandidátem na prezidenta vůbec setkává,“ připomněla Tuháčková.

Hrad výtky odmítá, prezidentův mluvčí připomněl vídeňskou schůzku premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) s Hoferovým protikandidátem Alexandrem Van der Bellenem. S ním se ale český ministerský předseda potkal ještě v době, kdy o zrušení voleb nebylo rozhodnuto a Van der Bellen vystupoval jako nadcházející prezident.

Hofer, člen pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ), v květnu těsně prohrál s bývalým předsedou Zelených Van der Bellenem o 30 863 hlasů, ústavní soud ale hlasování zrušil kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů. Zeman tento krok uvítal a Hofera podpořil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nový obchvat Lišova a Štěpánovic odlehčí dopravě o 15 tisíc aut denně

Řidiči mohou od úterního podvečera jezdit po novém obchvatu Lišova a Štěpánovic, kterým se tak denně vyhne až patnáct tisíc aut a tranzitní doprava. To byl hlavní důvod výstavby nové komunikace dlouhé 9,5 kilometru, na kterou se čekalo přibližně 40 let. Konečná cena narostla o 186 milionů korun na 1,16 miliardy kvůli úpravám nekvalitní vytěžené zeminy, uvedl při slavnostním uvedení do provozu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
před 19 mminutami

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
před 1 hhodinou

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Částí Česka přejdou v úterý silné bouřky, hrozí i přívalový déšť a kroupy

Severní polovinou Česka v úterý odpoledne a večer přejdou silné bouřky, varovali meteorologové. Může foukat vítr s nárazy až 75 kilometrů v hodině, hrozí přívalový déšť a kroupy. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 2 hhodinami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 3 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 6 hhodinami

Koalice zřejmě nestihne zakotvit rozpočtovou odpovědnost do ústavy

Vládní koalice chce zakotvit rozpočtovou odpovědnost přímo do ústavy. Ve středu projedná kabinet návrh ústavního zákona, podle kterého by stát, obce i kraje musely dbát o zdravé a udržitelné veřejné finance. Sněmovní opozice považuje návrh ministerstva financí za zbytečný – mimo jiné i proto, že ho už poslanci prakticky nemají šanci do říjnových parlamentních voleb schválit.
před 7 hhodinami
Načítání...