O Jadernou elektrárnu Dukovany je zájem. Chystá další exkurze pro veřejnost

Jaderná elektrárna Dukovany rozhodla o tom, že v září otevře přísně střežené zařízení k dalším exkurzím pro veřejnost. Vedení elektrárny k tomu přiměl zájem lidí o den otevřených dveří, během kterého si v pátek a v sobotu prohlédly elektrárnu stovky lidí. Mimořádných exkurzí se za dvacet čtyři hodin zúčastnilo téměř šest set návštěvníků. Zájem byl obrovský a někteří lidé se objednávali i měsíc předem.

Jaderná elektrárna Dukovany
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

Den otevřených dveří začal v pátek ve tři hodiny odpoledne a skončil ve stejnou dobu v sobotu. „Další šanci navštívit elektrárnu, včetně jejího střeženého prostoru, dostanou lidé v září,“ řekla Jana Štefánková z oddělení komunikace elektrárny.

Den otevřených dveří trvající den a noc se v elektrárně konal druhým rokem. Od příštího měsíce Dukovany zájemcům ještě nabídnou pět nočních prohlídek. Konat se budou vždy v pátek a potrvají čtyři hodiny. Začínat budou v devět večer a skončí hodinu po půlnoci. „Návštěvníci projdou areálem pěšky,“ uvedla Jana Štefánková.

Návštěvníky vozily areálem autobusy

Během letošního dne otevřených dveří trvaly exkurze jen hodinu a čtvrt, protože návštěvníky vozily střeženým areálem autobusy. Cestou lidé viděli i nové chladicí věže s ventilátory, záložní dieselové generátory a techniku hasičů. Navštívili také trenažér pro operátory blokových dozoren.

Video Události
video

Den otevřených dveří v Dukovanech

Zdroj: ČT24

Během 24 hodin se střeženým prostorem elektrárny uskutečnilo devatenáct jízd. Od půlnoci byly obsazeny dvě exkurze. Mezi návštěvníky byli také lidé z Prahy, Hradce Králové či Znojma.

Dukovany mají čtyři jaderné bloky, první byl zprovozněn v roce 1985. Elektrárna běžně pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Dukovanská elektrárna se ale také řadí mezi nejvyhledávanější turistické cíle na Vysočině a letos se její návštěvnost ještě zvýšila. Od ledna do konce července infocentrem Dukovan prošlo téměř dvacet tisíc lidí, loni za stejnou dobu více než patnáct tisíc.