Lidovci obejdou Babiše. Zkusí změkčit zákon o evidenci tržeb

Politický evergreen Sobotkovy vlády – elektronická evidence tržeb – se opět stal středobodem sporů. Podoba, kterou zákonodárci schválili, se přestala zamlouvat i lidovcům. Chtějí, aby se EET netýkala drobných příležitostných živnostníků a části prodejců na farmářských trzích. Návrh předloží v Poslanecké sněmovně, přestože neprošel vládou a ministr financí Andrej Babiš (ANO) změny ve schválené podobě EET odmítá.

Elektronickou evidenci tržeb schválila Poslanecká sněmovna navzdory obstrukcím části opozice v únoru, poté úspěšně prošla i Senátem a rukama prezidenta republiky. První fáze, která se týká stravovacích a ubytovacích služeb, začne fungovat již v prosinci. Na další podnikatele se rozšíří postupně během příštích dvou let. Část politiků se ale nevzdává snahy o změnu.

Požadavek vládní strany: zmírnit EET

Výhrady již nemá pouze opozice, ale i nejmenší vládní strana KDU-ČSL. Chce, aby byli od elektronické evidence osvobozeni živnostníci, na které by mohla dopadnout nejtvrději – ti, kteří prodávají své plodiny na farmářských trzích, a ti, kteří podnikají jen příležitostně a nevydělají si více než 65 tisíc korun ročně.

Lidovci tvrdí, že pro takové živnostníky by bylo pořízení elektronické pokladny příliš velkou zátěží. „Není to jejich hlavní činnost. Není žádný zemědělec, který by mohl pěstovat ovoce, zeleninu a prodávat ji celý rok na venkovních farmářských tržištích,“ poukázal ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Sami živnostníci ostatně obavy neskrývají. „Bude to pro nás velká komplikace, zvlášť když šetříme každou korunu,“ uvedla zakladatelka táborského hospice Jordán Jana Špačková Chalupská.

Lidovci s návrhem na zmírnění sice neuspěli ve vládě, ale rozhodli se i přes nesouhlas ostatních ministrů předložit ho v Poslanecké sněmovně. To se nelíbí „otci EET“, ministru financí Andreji Babišovi (ANO). Mariana Jurečku kritizoval již po přednesení návrhu ve vládě. „Vůbec nechápu, proč ten návrh pan Jurečka dává. Jasně jsme se domluvili, dlouho jsme jednali o EET. Návrh je nesystémový,“ vymezil se proti němu. Na druhé straně místopředseda hnutí a šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek připustil v Událostech, komentářích, že eventuální prosazení lidoveckého návrhu by nepovažoval „za fatální záležitost“.

Video UDÁLOSTI: Ministr Babiš se o EET pře nejenom s opozicí, ale i s vládní KDU-ČSL
video

UDÁLOSTI: Ministr Babiš se o EET pře nejenom s opozicí, ale i s vládní KDU-ČSL

UDÁLOSTI: Ministr Babiš se o EET pře nejenom s opozicí, ale i s vládní KDU-ČSL

Události, komentáře: Lidovecký návrh koalici asi nerozbije

 

Požadavek opozice: zrušit EET

I když je šéf ANO proti, není vyloučeno, že lidovecký návrh ve sněmovně uspěje. O podpoře uvažují i někteří poslanci ČSSD včetně ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. „V řadě malých vesnic zbankrotovaly hospody a provozují je nejrůznější sdružení hasičů nebo zahrádkářů. Pro ně je to samozřejmě zátěž,“ podotkl.

Příležitost alespoň trochu narušit celistvost EET se zamlouvá také opozičním TOP 09 a ODS, které se v zimě marně snažily zavedení evidence zabránit. „Umím si představit, že to podpoříme,“ uvedl poslanec a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Předsedové obou stran však nadále trvají na tom, že by se měla celá EET zrušit. „Je naprosto nesmyslná,“ míní předseda ODS Petr Fiala. TOP 09 by pak ráda od povinných elektronických pokladen osvobodila alespoň živnostníky s obratem nad milion ročně.

Opozice navíc stále vkládá naději do ústavní stížnosti. „Podali jsme ji proto, abychom měli čisté svědomí, že jsme udělali vše, co jsme udělat mohli,“ poznamenal předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ústavní soud sice již jednu stížnost na EET zamítl. Ta se však netýkala zákona samotného, nýbrž způsobu jeho přijetí. O návrhu na zrušení celého zákona zatím nerozhodl.

 

Ministerstvo čeká příští rok patnáct miliard navíc

Ministerstvo financí si od EET slibuje, že příští rok přinese do státního rozpočtu patnáct miliard korun navíc a půlmiliardou by se mělo projevit již prosincové spuštění evidence. „Doufáme, že výnosy budou i vyšší. Ale přesvědčit někoho, aby platil daně, když je předtím neplatil, nemusí být až tak jednoduché,“ poznamenal ředitel Finanční správy Martin Janeček.

Kritici EET však očekávané výsledky zpochybňují. „EET nepřispěje k vyššímu výběru DPH, ale bude naprosto devastující pro drobné podnikatele. Bude i devastující pro dosažitelnost služeb na venkově, protože řada provozoven zavře svůj provoz. Zahraniční příklad nám to říká jasně,“ řekl Miroslav Kalousek.

Pořídit si elektronickou pokladnu nebudou muset všichni podnikatelé naráz. Jako první to budou letos v prosinci podnikatelé v pohostinství a ubytování, jako poslední řemeslníci, kteří přijdou na řadu až v létě 2018. Finanční správa přitom ujišťuje, že zpočátku bude benevolentní. „Nebude tak razantní ve vymáhání plnění. Budeme se s tím samozřejmě muset učit i my,“ podotkl Martin Janeček.

Živnostníků, které chtějí lidovci z povinnosti vyjmout, se EET začne týkat v dubnu 2018. Pokud by poslanecký návrh uspěl, měl by tomu včas předejít. Poslanci ho začnou projednávat v září. Pokud projde, mohl by začít platit od začátku příštího roku.