Vrchlabský lékař se honosí akademickými tituly, o kterých nikdo neví, jak je získal

Anesteziolog z vrchlabské nemocnice Michal Palivoda před své jméno připisuje docentský i profesorský titul, jeho dosažené akademické vzdělání ale provázejí pochybnosti. O udělení habilitace ani profesury totiž ministerstvo školství nevede žádné záznamy a sám Palivoda odmítá uvést, na kterých školách tituly získal.

Video Falešný profesor z Vrchlabí
video

Falešný profesor z Vrchlabí

Michal Palivoda původně působil v nemocnici ve středočeských Sedlčanech, v současnosti pracuje jako primář oddělení akutní medicíny v Česko-německé horské nemocnici ve Vrchlabí. Vedle toho zasedá ve vědecké radě grantové agentury ministerstva zdravotnictví, která navrhuje rozdělení peněz na řešení vědeckých úkolů.

Třiapadesátiletý lékař své jméno dekoruje profesorským, docentským i doktorským titulem a souhrnný zápis jeho jména s veškerým dosaženým vzděláním by vypadal takto: prof. doc. MUDr. Michal Palivoda, Ph.D., FCCM, MBA.

Zisk nejvyšších akademických titulů ovšem ministerstvo školství ve svých záznamech neeviduje. „Pan Michal Palivoda v seznamu profesorů není, nebyl tedy jmenován profesorem v České republice v letech 1999 až 2016,“ uvádí úřad s tím, že totéž se týká i docentury.

Palivoda se nevyjádřil

Česká televize se pokusila s anesteziologem opakovaně pořídit rozhovor věnovaný jeho akademickému vzdělání, pokaždé ho odmítl – nejprve osobně se slovy, že má příliš práce, podruhé už jen přes prostředníka. Nemocnice ve Vrchlabí chce nyní podle jednatele Jaroslava Fialy Palivodovy tituly ověřit. „V cizině si můžete sehnat titulů, kolik chcete. I tady u nás,“ prohlásil Fiala.

Kdo neoprávněně použije akademický titul, může se dopustit přestupku. „Pokud by někdo v Česku používal neoprávněně titul profesora, pak je to především hanba. Měla by ho potrestat především profesní komora,“ doplňuje advokát Jiří Všetečka. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka ovšem profesní klub akademické tituly svých členů nezkoumá.