Lékař Barták dostal za plánování vražd 15 let navíc. Celkem 27 roků vězení

Za plánování vražd a vydírání potrestal Krajský soud v Liberci lékaře Jaroslava Bartáka 15 roky. Celkem má ve vězení strávit 27 let. Už nyní si totiž odpykává dvanáctiletý trest za sexuální obtěžování asistentek. Barták podle obžaloby plánoval tři vraždy a vydírání – jeho prostřednictvím chtěl získat peníze na útěk z vězení.  Proti aktuálnímu rozsudku se odvolal. Svá slova o vraždách nemyslel vážně, tvrdí.

Původně liberecký krajský soud potrestal Jaroslava Bartáka za plánování tří vražd a vydírání 18 lety vězení. Tento rozsudek ale zrušil pražský vrchní soud, takže se případem v Liberci zabývali znovu. „Mám za to, že žádný obrat to nepřineslo,“ uvedla předsedkyně soudního senátu Eva Drahotová. Soud nyní vyměřil trest patnácti let, uložil tak o tři roky
nižší trest kvůli zlepšenému chování Bartáka ve vězení.

Státní zástupce Radim Kadlček navrhoval trest pod zákonnou sazbou, mezi deseti až patnácti lety. Zdůvodnil to tím, že trestná činnost Bartáka byla ve fázi plánování. Barták rozsudek označil za justiční omyl. Požadoval zproštění obžaloby s tím, že se ničeho nezákonného nedopustil. Na místě se odvolal.

„Domnívám se, že rozhodnutí neodpovídá dosud provedenému dokazování. Jsem přesvědčena, že doktor Barták necílil, aby usmrtil, poškodil na zdraví, případně připravil o majetek jiné osoby,“ uvedla jeho obhájkyně Hana Riedlová.

Podle obžaloby plánoval Barták vraždy na podzim 2013 ve Vazební věznici v Liberci. Násilnou smrtí měli zemřít bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor, advokát Oldřich Choděra a pravoslavný kněz Eugen Freimann. Vraždy měl zařídit recidivista, který si v Liberci odpykává desetiletý trest za ozbrojenou loupež. Vězeň ale místo toho vše nahlásil.

Vydíráním chtěl Barták údajně získat přes 80 milionů korun, které hodlal využít k útěku z vězení za pomoci vrtulníku a vycestování do ciziny, konkrétně přes Polsko do Běloruska. 

Barták uvádí, že šlo o běžné vězeňské debaty a že svá slova nemyslel vážně. Dříve také řekl, že kauza je komplotem jiných vězňů s cílem vymámit z něj peníze a zbavit se ho. S ostatními vězni v oddíle totiž nevycházel, měl s nimi konflikty a musel být přemístěn do jiné věznice.

Barták už byl odsouzen  za obtěžování asistentek

Barták si už odpykal pět let z dvanáctiletého pravomocného trestu za obtěžování asistentek. Ženy hladil a osahával proti jejich vůli, nutil k sexu a znásilnil, když odmítaly jeho naléhání. Někdy si pomohl tím, že dívky omámil chemikálií v pití. Asistentkám také vyhrožoval společenskou i fyzickou likvidací, upozorňoval je při tom na své známosti s prominenty.

Vedle toho ale ještě čelí obžalobě pro přečiny podplácení a maření úředního rozhodnutí a vykázání. Ve věznici ve Stráži pod Ralskem se podle obvinění pokusil v prosinci 2013 uplatit zaměstnance částkou 10 tisíc korun, aby si mohl zavolat. Nedovoleně pak dvakrát telefonoval prostřednictvím svého advokáta bývalé manželce. Případ bude posuzovat soud v České Lípě, Bartákovi za to hrozí dalších šest let.