Jak uzdravit zdravotnictví? Reformou vzdělávání i penězi z cigaret

Nevyhovující situaci v českém zdravotnictví, které trpí nedostatkem personálu, by mohla řešit reforma zdravotnického vzdělávání i přísun části spotřební daně z tabáku. Počítá s tím návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD). Lidovci se myšlence posílit zdravotnické rozpočty penězi z cigaret nebrání, proti je ale hnutí ANO.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

Podle aktuálního šetření společnosti HealthCare Institute mluví o nedostatku lékařů třiaosmdesát procent ředitelů českých nemocnic, nedostatek sester pak trápí jedenaosmdesát procent oslovených ředitelů. Barometr českého zdravotnictví, který zmiňovaný institut zveřejnil v tomto týdnu, tak jen dokresluje současný nevyhovující stav veřejné péče o zdraví – na vyprázdněné nemocnice totiž lékařské instituce a odbory upozorňují už několik měsíců.

„Debata o zdravotnictví, která se v posledních měsících rozvířila, může lidi zneklidňovat… a já se jim ani nedivím, protože jde o budoucnost zdravotní péče,“ prohlásil v poledním rozhovoru s Václavem Moravcem předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). „I proto se snažím, abychom ve vládě volili reálné kroky, které nám pomohou situaci stabilizovat.“ 

Reforma vzdělávání

Sobotkův stranický kolega a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček proto dostal za úkol zkompletovat strategii, jak úbytku zdravotnického personálu zamezit. Jedním z klíčových bodů ministerského plánu je reforma vzdělávání lékařů i sester, v čemž se vláda shoduje i s požadavky lékařské komory.

Podle ministerstva by se měl systém studia zjednodušit. Zdravotní sestry v budoucnu nebudou potřebovat vysokoškolský diplom, nově jim postačí maturitní vysvědčení a roční nástavba na vyšší odborné škole. U lékařů navrhuje, aby kvůli atestační přípravě nemuseli dlouhé měsíce trávit nutně ve velkých fakultních nemocnicích: „Gros odborné přípravy má zůstat v regionálních nemocnicích a požadavky nemají být zbytečně náročné tam, kde nemusí.“

Zákon upravující vzdělávání lékařů v současné době prošel ve sněmovně prvním čtením. Podle exministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) v něm budou chtít poslanci ještě prosadit velké množství změn. „Pan ministr Němeček pustil zákon ve verzi, kterou chtěla Česká lékařská komora, a ta se nešťastně míjí cílem, který měl mít. Vzdělávání se spíš prodlouží, než zkrátí,“ tvrdí.

Ministerský plán, který klade větší důraz na regionální nemocnice, potom zpochybňují i některé profesní organizace. „Vzdělávání lékařů nebude fungovat v žádném typu zařízení, pokud tato zařízení nebudou mít dostatek finančních prostředků na vzdělávání lékařů a nebudou mít dostatek lékařů, kteří budou tyto mladé kolegy trénovat,“ upozorňuje předseda klubu Mladých lékařů Jiří Šedo.

Ministerstvo si změnu slibuje také od nového systému rozdělování peněz mezi jednotlivé nemocnice. Místo úhradových paušálů budou dostávat od zdravotních pojišťoven platby za konkrétní diagnózu. Start úřad plánuje do dvou let, teď systém testuje. „Vytipovalo se čtyřicet nemocnic, které by měly statisticky odrážet veškeré spektrum péče. Na základě toho se přesně sbírají informace o ekonomice výkonů, o tom, co kolik stojí,“ uvedl Němeček. 

Video Události
video

UDÁLOSTI: Ministerský plán pro zdravotnictví

Přesměrovat část daně z tabáku? Babiš je proti

Peníze do systému plánuje ministerstvo dostat i přesměrováním části vybrané daně z tabáku, tak jak to navrhuje lékařská komora. Ročně by tak zdravotnictví mohlo získat asi pět miliard korun navíc.

„Je to reálné řešení, víme, že zdanění tabáku se v čase zvyšuje, to znamená, že stát z toho bude mít i v příštích letech dodatečné příjmy,“ vysvětluje Němečkův záměr předseda vlády Sobotka – a podporu v tomto ohledu nachází sociálnědemokratický plán pro zdravotnictví i u lidovců. „Kouření způsobuje ve zdravotnictví náklady, a pokud na tom tedy bude shoda, není důvod to nepodpořit,“ řekl šéf křesťanské demokracie Pavel Bělobrádek.

Výhrady ovšem vznáší klíčový hráč, ministr financí Andrej Babiš (ANO), který Němečka kritizuje dlouhodobě a má za to, že je ve zdravotnictví peněz dost – jen se s nimi neumí hospodařit. „Určitě bych ho nepodpořil. Pan Němeček má pořád nějaké návrhy mimo svůj resort, tak já bych čekal, že konečně udělá něco ve svém resortu,“ prohlásil.

Navyšování plateb vyvolalo koaliční roztržku

Svatopluk Němeček se s šéfem státní kasy dlouhodobě neshoduje ani v otázce navyšování plateb za takzvané státní pojištěnce, tedy děti, důchodce a nezaměstnané. Aby doktoři a sestry neodcházeli na soukromé kliniky nebo do Německa, chce vláda jejich tarifní platy zvednout od ledna o deset procent, a nárůst platů mají pokrýt právě vyšší odvody (3,6 miliardy korun).

Část vlády kvůli tomu ale musela Babiše přehlasovat – a ten si stěžoval na dohodu mezi Palácem Charitas a Lidovým domem. „Pan Babiš dlouhodobě říká, že všichni jsou proti němu a všichni se spikli, a jen čekáme, kdy to budou i marťani,“ reagoval Bělobrádek v Partii na Primě. Představy ministra financí o spiknutí proti němu označil za bludné.

„Čas od času se stane, že ministr na vládě neuspěje, ale nemyslím, že bychom z toho měli dělat koaliční krizi nebo rozkládat koalici,“ dodal v České televizi předseda vlády Sobotka. „Jaké priority budou klíčové pro státní rozpočet, nemůže rozhodnout ani předseda vlády, ani ministr financí. To musí udělat celá vláda.“

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka

předseda vlády (ČSSD)

„Navýšení plateb za státní pojištěnce odpovídá vládnímu programu a odpovídá to dohodě, kterou jsme udělali o desetiprocentním nárůstu platů lékařů a sester, protože je ho potřeba z něčeho profinancovat.“

Bohuslav Sobotka

předseda vlády (ČSSD)