Na zvěrstva páchaná Čechy na Němcích se nesmí zapomenout, uvedl Herman

Až čtyřicet tisíc lidí hlásících se k německé národnosti zahynulo od konce války a v průběhu roku 1946 v Československu v internačních táborech a při divokém i organizovaném odsunu sudetských Němců. Přesná statistika neexistuje, ale podle německého Červeného kříže se z tohoto období stále pohřešuje na sto tisíc lidí. „Byl to zpočátku spontánní a později organizovaný výbuch hromadného násilí, znásilňování, mučení, vraždění,“ uvedl v pořadu ČT 90' historik Jaroslav Ostrčilík.

Hlavní host pořadu, ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL, se o víkendu jako první člen české vlády zúčastnil sjezdu sudetských Němců v Norimberku. Oslovil sudetské Němce „milí krajané“ a na úvod projevu připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi.

Otázka násilí při odsunu sudetských Němců je podle Daniela Hermana stále stínem mezi českým a německým národem, který se jeho cestou na sjezd sudetských Němců odsunuje do minulosti. „To pokládám za důležité, a proto jsem tam jel,“ sdělil Herman.

„Co můžete jako ministr udělat pro to, aby se nezapomnělo na poválečná zvěrstva páchaná na Němcích, ať v divokém nebo organizovaném odsunu z Československa?“ ptal se jeden z tazatelů Hermana na Facebooku ČT.

„Právě to, co jsem udělal. Za důležitou součást kultury považuji také kulturu připomínání a nebát se pravdy padni komu padni,“ řekl ministr.

Organizované znásilňování, mučení a vraždy

Jaroslav Ostrčilík, který je organizátorem takzvaného Pochodu smíření, uvedl, že v letech 1945 až 46 došlo zpočátku ke spontánnímu a později organizovanému výbuchu hromadného násilí, znásilňování, mučení, vraždění. Pochodem smíření organizátoři nazývají událost sudetskými Němci označovanou jako Pochod smrti z Brna do Pohořelic.

„Byla to hromadná zvěrstva, která se dotkla všech lidí bez rozdílu. Jen pro tu nálepku Němec nebo Němka,“ uvedl Ostrčilík a upozornil, že skuteční pachatelé nacistických zločinů už byli v té době trestáni nebo byli na cestě do Argentiny, protože se jim podařilo utéct. Takže msta dopadla na ty, kteří za to všechno mohli nejméně.

„Byli to naši krajané, kteří tady žili půl tisíciletí i déle. A v tuhle chvíli jde především o společnou budoucnost v Evropě, která není možná, pokud budeme mlčet o tom, co se dělo. O vině jedněch i druhých,“ míní Jaroslav Ostrčilík.

Hermana odsoudili komunisté i Foldyna

Nicméně cestu Daniela Hermana do Norimberku kritizují někteří čeští levicoví politici, především komunisté. „Oslovovat lidi, kteří měli heslo Zpátky do Říše, pozdravem ‚milí krajané', mně přijde jako velká nehoráznost,“ reagoval na víkendovou účast ministra Hermana na sjezdu sudetoněmeckého sdružení místopředseda KSČM Josef Skála. „Je to další průzkum bojem, kam až se dá zajít při plíživé amnestii nacistických zvěrstev.“

„Jsem naprosto nespokojen s tím, že ministr české vlády jede na politickou instituci, která se jmenuje landsmanšaft, a tam hovoří, protože si myslím, že celá řada věcí je jinak,“ uvedl poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

53 minut
90’ ČT24 - Nová kapitola česko-německého smiřování
Zdroj: ČT24

Daniela Hermana pověřil oficiální návštěvou sudetoněmeckého sjezdu premiér Bohuslav Sobotka a podporu si tento krok získal u většiny koaličních stran, stejně jako od pravicové opozice.

Kalousek: Zločin proti lidskosti zůstane zločinem

„Jsem rád, že k tomu došlo a podporuji to,“ komentoval naopak Hermanovu účast a vystoupení v Norimberku předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Žijeme v Evropě vedle sebe, pevně doufám, že to tak bude další stovky let, a je tedy důležité, abychom hledali cestu k sobě. Nikoli od sebe.“

Kalousek dodal, že v právním státě zločin proti lidskosti zůstává zločinem proti lidskosti. Byť tam můžou být nějaké polehčující okolnosti a můžeme si říkat, kdo začal. „Považuji za velice pozitivní, že ministr Herman byl do Norimberku vyslán vládou, že to nebyla jen jeho soukromá akce,“ řekl poslanec Jiří Zlatuška za hnutí ANO. „Tenhle přístup je rozhodně potřebný se zřetelem naší perspektivy do budoucna.“

„Co mělo zaznít, to už v minulosti zaznělo. V každém případě oceňuji, že se už nehovoří o žádném majetkoprávním vypořádání,“ míní místopředseda ODS Martin Kupka. „Bál bych se teď jen toho, aby se kyvadlo interpretace dějin nevychylovalo na druhou stranu a někdo nás netlačil do přehodnocování naší historie.“

Na otázku moderátora pořadu ČT 90‘ Jiřího Václavka, zda se násilí na sudetských Němcích nedá omluvit jejich chováním během 2. světové války, kdy například německé obyvatelstvo oslavně vítalo Adolfa Hitlera, Jaroslav Ostrčilík odpověděl:

„Ti lidé vítali Hitlera, protože ho viděli jako do jisté míry osvobození od Československého státu, se kterým se ve třicátých letech postupně rozešli. To, že se někdo nechá takovým populistou, jakým byl Hitler zmanipulovat, to přece ještě není zločin, za který bychom měli vraždit.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze vyšel Pochod pro život, akce má podle pořádající organizace Hnutí pro život zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Odpůrci pochodu se sešli na Jungmannově náměstí a následně někteří z nich zablokovali jeho trasu. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
před 2 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 10 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 10 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 11 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 20 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...