Nejvíce lidí umírá v nemocnicích. Ty hledají způsob, jak zlepšit péči před smrtí

Nemocnice a léčebny hledají způsob, jak zlepšit péči o nevyléčitelně nemocné pacienty přímo na odděleních. Přibližně padesát zdravotnických zařízení se hlásí o granty na rozjezd paliativní péče. Každá nemocnice nebo léčebna dlouhodobě nemocných může získat dva miliony korun na rozvoj oddělení, vytvoření týmu nebo vyškolení personálu.

V České republice zemře ročně okolo sta tisíce lidí a většina z nich právě v nemocnicích. Ty ovšem často neví, co s nevyléčitelnými pacienty. Jak jim zlepšit kvalitu zbytku života, který může trvat měsíce, ale i roky.

Mezi zájemci o grant je například klinika na Královských Vinohradech v Praze. „Musím říct, že v naší nemocnici jsme se tomuto problému zatím příliš nevěnovali. Teď to vidíme jako příležitost něco udělat,“ uvedl primář 1. interní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Martin Havrda.

Nejpotřebnějšími jsou pacienti s rakovinou 

Své speciální paliativní oddělení už má pražská nemocnice sv. Karla Boromejského. S jídlem, hygienou, bolestí i psychikou pomáhá pacientům a jejich rodinám lékařka Pavlína Marková. Jejími pacienty jsou většinou těžce onkologicky nemocní lidé. „Je důležité, aby nemocnice měla plán, jak se postará o všechny pacienty,“ uvedla Pavlína Marková.

Video Události
video

Nemocnice se ucházejí o granty na paliativní péči

Zdroj: ČT24

Paliativní oddělení má rovněž nemocnice v Ústí nad Labem. A podobných služeb, jaké nabízí je v Česku zatím málo. Provozuje totiž také mobilní hospic. Lékařka Jana Dušánková vyjížděla před třemi lety ke svým pacientům sama, dnes už má kolem sebe tým. Zlom nastal poté, kdy nemocnice získala peníze z grantu. „Všechny ty vstupní věci jsme mohli pořídit, aniž bychom tím zatěžovali provoz nemocnice,“ sdělila lékařka.

Zdravotnická zařízení se mohou o grant ucházet do 22. května. Zhruba třicet milionů korun pak Nadační fond Avast rozdělí mezi patnáctku nejlepších projektů. „Považuji to za historický okamžik, dosud se o paliativní péči přímo v nemocnicích příliš nemluvilo,“ uvedl ředitel Centra paliativní péče Martin Loučka.