Rektorka VŠE: Hlavní problém vysokých škol jsou studenti pedagogických fakult

Největším problémem českého vysokého školství je vzdělávání budoucích učitelů, potažmo studenti, kteří míří na pedagogické fakulty s vědomím, že tuto profesi nikdy nechtějí vykonávat. V Interview ČT24 to prohlásila rektorka Vysoké školy ekonomické a čerstvá držitelka francouzského Řádu čestné legie Hana Machková.

Za tradiční slabinu českého vysokého školství bývá označováno financování, a s tím souhlasí i rektorka pražských ekonomických studií. Upozorňuje mimo jiné na to, že navzdory hospodářskému růstu (a možné vyšší podpoře) plánoval ministr financí Andrej Babiš ořezat vysokoškolské rozpočty o více než pět procent a školy fungují se sníženým rozpočtem i po změkčujícím zásahu ministryně Kateřiny Valachové.

Největší problém vysokého školství ale Machková spatřuje v aspirantech kantorské profese. „Většina studentů našich pedagogických fakult ani nechce jít učit, protože jde o povolání, které je nesmírně obtížné a špatně finančně ohodnocené,“ prohlásila v rozhovoru se Zuzanou Tvarůžkovou. „Je potřeba podpořit pedagogické fakulty i učitele a udělat z nich znovu prestižní zaměstnání.“

Příznakem špatného stavu českých učitelských sborů je podle Machkové i nedávný případ z pražských Malešic, kde skupina tří středoškoláků šikanovala svou pětapadesátiletou angličtinářku. „Ta věc se mi zdá nepřijatelná a nemožná v českém prostředí, které mělo tradičně k učitelům spíš respekt,“ dodává rektorka VŠE – ačkoliv jinak o mladé generaci hovoří v superlativech.

Machková: Nová generace není infantilní

V rozhovoru pro Českou televizi tak rozporovala i tvrzení rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka, který v loňském interview pro Hospodářské noviny omlouval údajnou nedospělost současných dvacátníků.

„Když se nám prodloužil lidský život o deset let, tak je jasné, že se neprodlouží jen produktivní část a senilita, ale také infantilita. Je jasné, že dnešní populace v osmnácti letech nebude tak zralá, jako byla před padesáti lety,“ prohlásil Bek, Machková s ním ale nesouhlasí.

„Je pravda, že na VŠE jdou hodně ambiciózní studenti, ale nevidím na nich, že by měli infantilní sklony, a nemyslím si, že je naše generace jiná, než jsme byli my. Zdají se mi stejně vyzrálí. Naši studenti jsou dospělí lidé, nemám s nimi žádné problémy,“ uvedla. 

Video Interview ČT24
video

Machková: Životopisy studentů UK a VŠE mají u firem prioritu

Hana Machková
Profil

Řád čestné legie pro Hanu Machkovou

Dnes sedmapadesátiletá profesorka Hana Machková převzala ve čtvrtek nejvyšší francouzské státní vyznamenání, Řád čestné legie, kterým ji země galského kohouta ocenila za zásluhy o rozvoj univerzitních a vědeckých vazeb mezi Českou republikou a Francií.

Vystudovaná ekonomka s Francií spojila svůj profesní život. V roce 1990 iniciovala vznik Francouzsko-českého institutu řízení při VŠE, který se specializuje na vzdělávání frankofonních manažerů, ve vedoucích funkcích školy pak výrazně přispěla k rozšíření spolupráce s francouzskými univerzitami.

„Pro francouzskou vládu je velice důležité podporovat francouzské podniky, a jak jinak je podporovat než vzděláváním,“ dodává sama Machková. Převzetím insignií se zařadila i do prestižní společnosti, francouzský řád v minulosti převzali prezidenti Tomáš Masaryk a Václav Havel, režisér Miloš Forman nebo malíř Alfons Mucha.