Sobotka chce po vnitru bezpečnostní audit Česka

Kvůli teroristickým hrozbám v Evropě požádal premiér Bohuslav Sobotka ministra vnitra Milana Chovance o bezpečnostní audit České republiky. Vnitro by mělo mimo jiné prověřit legislativu, která definuje české možnosti v boji s terorismem, a navrhnout „stupnici ohrožení“. Ta by určovala, jaké nebezpečí zemi hrozí a jak na ně reagovat.

Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

„Ministerstvo by mělo prověřit legislativu, která definuje naše možnosti, které máme v boji proti terorismu a v oblasti zajištění bezpečnosti našich občanů," uvedl Sobotka během návštěvy Číny. Ministr Chovanec má prý podle jeho informací připravené již první návrhy, o nich se bude debatovat na úrovni jednotlivých resortů i na jednání Bezpečnostní rady státu. Opatření, ohledně kterých bude panovat shoda, následně ministerstvo vnitra dále rozpracuje.

„Součástí toho balíčku je také ona stupnice ohrožení, abychom byli přesně schopni definovat potenciální stupeň ohrožení České republiky, pokud by tato situace nastala, včetně adekvátních opatření, která budou směřovat k posílení bezpečnosti a prevenci možných teroristických útoků na území České republiky,“ řekl premiér.

Předpokládá, že novou stupnici by ČR mohla mít již na přelomu letošního a příštího roku. „Byl bych velmi rád, kdybychom byli schopni jakákoli krizová opatření a krizové situace srozumitelně komunikovat směrem k občanům,“ dodal.

video Přehledně: Islámský stát v jedné minutě
Video Přehledně: Islámský stát v jedné minutě
video

Přehledně: Islámský stát v jedné minutě

Sobotka: Okolní svět nezmizí, když zavřeme oči

Pokud jde o současnou bezpečnostní situaci, ačkoli je premiér na oficiální návštěvě Číny, je podle svých slov v neustálém kontaktu s ministrem vnitra i ředitelem BIS. „Jak policie, tak i Bezpečnostní informační služba jsou v intenzivním kontaktu s našimi partnery v evropských zemích. Sledujeme stav bezpečnosti v Belgii, ve Francii i v dalších státech velmi pozorně,“ řekl Bohuslav Sobotka. „Pokud bychom měli jakékoli konkrétní indicie, které by se týkaly bezpečnosti České republiky, tak jsme připraveni jednat.“

Sobotka se vyjádřil i k rostoucímu počtu Čechů, kteří jsou proti přijímání uprchlíků. „Když děláte výzkumy veřejného mínění těsně po teroristických útocích, nemůžete jinou reakci čekat," uvedl Sobotka. „Na druhou stranu nemůžeme strkat hlavu do písku, myslet si, že když zavřeme oči, tak ten okolní svět přestane existovat, to se nestane," dodal. Česká republika by podle něj měla spojit ohled na bezpečnost občanů se solidaritou a pomocí lidem, kteří ji potřebují.

„Tady nejsou jen ekonomičtí uprchlíci, jsou tu i lidé, kteří utíkají před válkou, přišli o všechno a snaží se v Evropě najít bezpečí,“ zdůraznil předseda české vlády. „Evropa musí být schopna projevit solidaritu, ale musí ji projevit organizovaným způsobem, nikoli v tom chaosu, který jsme měli možnosti v uplynulých měsících sledovat, a musí přitom respektovat všechny důležité bezpečnostní aspekty,“ uzavřel.