Policie v úterý v Praze zadržela dvě desítky demonstrantů, někteří měli zbraně

Při úterních demonstracích v Praze v rámci akcí k 17. listopadu zadržela policie dvě desítky lidí. Důvodem byly výtržnosti a napadení policisty. Na webu policie to oznámil mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan. U třicítky účastníků akce Bloku proti islámu našla policie nože, obušky a další zbraně. Zdravotníci kvůli potyčkám ošetřili několik lidí.

Policie zasáhla proti demonstrantům před Úřadem vlády
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

V Praze se uskutečnilo několik demonstrací zaměřených na kritiku vlády kvůli migrační krizi nebo proti islámu a uprchlíkům a zároveň demonstrace kritiků prezidenta Miloše Zemana a akce na podporu migrantů. Během dne byl podle policie vesměs klid, který narušily jen jednotlivé potyčky.

Nejprve zadrželi policisté tři lidi. Jeden při kontrole totožnosti udeřil do obličeje policistu, je proto podezřelý z násilí proti úřední osobě, druhý člověk nebyl schopen prokázat totožnost a třetí vyhrožoval sebevraždou a měl u sebe podle policie sečné a bodné zbraně.

Na akci Bloku proti islámu šli někteří lidé s noži nebo boxerem

Různé zbraně, od loveckých i kuchyňských nožů přes podomácku vyrobený boxer a pepřové spreje až po ruční pilku, zajistili policisté také u tří desítek lidí, kteří šli na akci Bloku proti islámu na Albertově, jíž se účastnil i Zeman. „Všechny zbraně policisté zajistili v souladu se zákonem a jejich majitelům je oproti potvrzení uschovali do skončení všech shromáždění na policejní služebně,“ doplnil Hulan.

Video Události
video

Události: Bezpečnost v Česku

V podvečer zadrželi policisté pro narušení veřejného pořádku tři lidi, kteří se zúčastnili potyčky u Národního muzea. Kvůli stejnému deliktu zajistili v Dušní ulici dva lidi, kteří napadali účastníky pochodu směřujícího před Úřad vlády.

Asi osm stovek lidí odmítalo od Úřadu vlády odejít

Právě až před sídlem kabinetu se situace podle policejního mluvčího vyhrotila. U Úřadu vlády se totiž sešli účastníci několika demonstrací. Dohromady bylo večer před Úřadem vlády podle policie 4 až 5 tisíc lidí.

„Po příchodu prorazili oplocení, které bylo provizorně instalováno k ochraně prostranství před touto institucí. Chybějící oplocení bylo neprodleně nahrazeno přítomnými policisty,“ sdělil Hulan. Shromáždění bylo poté ukončeno svolavateli a k odchodu vyzvali účastníky akce i policisté a úředník magistrátu. Většina lidí odešla, zhruba osm stovek z nich však dál zůstávalo na místě.

Někteří demonstranti házeli na těžkooděnce pyrotechniku

Když účastníci akce nereagovali ani na další výzvy policie, nastoupili těžkooděnci. Nejprve zbytek shromážděných rozdělili na dvě menší skupiny, které vytlačili z místa před úřadem. Podle policejního mluvčího se teprve poté začali lidé rozcházet. Při zásahu policisté zadrželi asi desítku lidí, většinou kvůli používání zakázané pyrotechniky, kterou podle Hulana házeli i na policisty. Někteří měli v rozporu se zákonem zakrytý obličej.

Záchranáři po akci u Úřadu vlády jednoho člověka odvezli do nemocnice. Zranění nebylo vážné, ale měl oči zasažené pepřovým sprejem nebo dýmovnicí, řekla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. Na místě ošetřili záchranáři další tři lidi kvůli zasažení očí nebo zhmožděninám.

V Brně muž zničil transparent na demonstraci komunistů

Úterní výročí sametové revoluce využili v Brně i komunisté. Na Moravském náměstí před kinem Scala se sešli na „shromáždění zklamaných sliby listopadu 1989“. Svolavatelé akci označili za manifestaci za socialismus a proti kapitalismu.

Transparenty a podobizny Lenina se ale nelíbily kolemjdoucímu muži, který vyzval strážníky, aby demonstranty zatkli. Nakonec jeden z transparentů zničil sám a strážníci ho odvezli na služebnu. Nápisy a fotografie teď zkoumají policejní specialisté na extremismus.

Video Bez komentáře: Incident na Moravském náměstí zachytil Miroslav Krupica
video

Bez komentáře: Incident na demonstraci v Brně zachytil Miroslav Krupica

Podle informací ČT se jedná o stejného muže, kterého v roce 2013 odvedla policie z mítinku na brněnském náměstí Svobody. Tehdy hvízdal při projevu prezidenta Miloše Zemana. „Policejní zásah považuji za neadekvátní. Jsem ale rád, že proběhl. Jinak by muže moji příznivci na náměstí možná lynčovali,“ uvedl tehdy k incidentu Zeman.