Vyšetřování CS Fondů se komplikuje. Tykač prý křivě vypovídal

Vrchní státní zastupitelství v Praze znovu vyšetřuje miliardáře Pavla Tykače. Podezírá ho, že křivě vypovídal ohledně CS Fondů. Podnikatelovi advokáti se domnívají, že tím skončí stíhání za samotné vytunelování společnosti, kde o peníze přišly desítky tisíc lidí. Státní zástupci zatím další postup nechtějí komentovat. Případem se zabývali i Reportéři ČT.

Soud už před třemi lety obnovil stíhání jednoho z nejbohatších českých podnikatelů Pavla Tykače za údajné vytunelování miliardy korun z CS Fondů. V dubnu letošního roku ho pak policie navrhla obžalovat. Státní zástupce Zdeněk Matula tehdy prohlásil, že se podle něj v případu objevila nová svědectví.

Tykačovo stíhání kvůli CS fondům obnovil soud právě na základě výpovědí svědků. Většina z nich ale odmítla své výpovědi zopakovat na policii a jejich svědectví u soudu jsou teď procesně nepoužitelná.

Může být obviněn z podvodu i křivé výpovědi?

Nyní žalobci Tykače podezírají, že při jednom ze soudních výslechů lhal o svých kontaktech. Podle usnesení například odmítl, že by se v souvislosti s akciovými převody setkal s německými podnikateli, kteří se měli transakcí ve fondech také účastnit.

Video Události: Tykač podle žalobců křivě svědčil
video

Události: Tykač podle žalobců křivě vypovídal

Události: Tykač podle žalobců křivě vypovídal

Reportéři ČT: Stíny minulosti Pavla Tykače

„Jsem přesvědčen, že to nemůže mít reálný základ. A pokud tedy byly zahájeny úkony trestního řízení pro křivou výpověď, musí být vše odloženo,“ uvedl Tykačův advokát Jan Kocina. Podnikatelovi právní zástupci se totiž shodují na tom, že Tykač nemůže být stíhaný za křivou výpověď v kauze, kde je sám obviněný. „Samozřejmě to má jedno možné vysvětlení, a to je to, že trestní stíhání ve věci podvodu v souvislosti s CS Fondy bude zastaveno s ohledem na důkazní situaci,“ dodává Kocián.

Žalobci ale zatím stíhání za podvod v CS Fondech nezastavili. V usnesení jen vyloučili kauzu křivé výpovědi k samostatnému projednání s tím, že chtějí urychlit obě řízení.

Jak to začalo

Podvod se odehrál v roce 1997, šlo o převod majetku CS Fondů v hodnotě přes 1,23 miliardy korun na účet makléřské firmy Umana u Plzeňské banky. Za tuto transakci fondy získaly akcie podniku Drůbež Příšovice, které měly asi desetinovou tržní hodnotu. Peníze po několika převodech skončily na zahraničních účtech. Policie v minulosti vyslovila podezření, že Tykač z ukradených peněz obdržel přes 340 milionů korun. Celkový Tykačův majetek média odhadují na 30 miliard korun.