Březinova lihová kauza má další obžalované: Otce a syna Pražanovy

Olomouc - Vrchní státní zastupitelství v Olomouci podalo obžalobu na dva muže. Jde o Stanislava Pražana a jeho otce, kteří měli řadu let obchodovat s nelegálním lihem. Ten měl navíc pocházet od podnikatele Radka Březiny, tedy takzvané hlavy lihové mafie. Pražanovi podle žalobců připravili stát na daních o víc než 350 milionů korun. Oba jsou ve vazbě a případ míří ke zlínskému krajskému soudu.
Stanislav Pražan (úplně vpravo)
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

„Byla podána obžaloba na dvě osoby, a to pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaným ve prospěch organizované zločinecké skupiny, což je okolnost, která zvyšuje výši trestní sazby, jež jim hrozí. Šlo o krácení spotřební daně z lihu v rozsahu nejméně 353 milionů korun,“ řekl státní zástupce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda.

Otec se synem podle obžaloby řadu let obchodovali s lihovým bossem Radkem Březinou, který nelegální líh vyráběl ve své firmě Morávia-Chem. Obžaloba se týká období let 2004 až 2011 a 1,4 milionu litrů nezdaněného lihu. Obžalovaným hrozí sazba od devíti do 13 let. „Podstata trestné činnosti spočívá v odběrech nezdaněného lihu od skupiny Radka Březiny,“ doplnil Šereda.

Kauza Březinova nelegálního alkoholu

Pražanovi nejsou jediní, kteří jsou stíháni kvůli obchodům s nelegálním lihem, který pocházel od Radka Březiny. V souvislosti s mapováním obchodů této takzvané lihové mafie a jejích vazeb byli v polovině července obviněni další tři muži z účasti na organizované zločinecké skupině a krácení daně. Obchody s nezdaněným lihem prý státu způsobili škodu 1,25 miliardy korun. Podle ČT šlo o lidi spojené s Likérkou Drak.

V polovině loňského prosince žalobci obvinili dalších sedm lidí, a to z legalizace výnosů z trestné činnosti Březinovy skupiny. Podle státního zástupce Petra Šeredy jde o majetek v hodnotě 384 milionů korun. Dotyční jsou obviněni za to, jak s těmito penězi nakládali, totiž za nákupy cenných papírů, nemovitostí či splácení úvěrů. V souvislosti s tím poslal soud do vazby Březinova otce Vladimíra.

Radek Březina u souduKauza lihové mafie je mimořádná svým rozsahem. Škodu žalobce vyčíslil na 6,7 miliardy korun, stát na daních tratil celkem 15 let. Nejvíc to bylo v letech 2004 až 2005. Podle obžaloby skupina čistila skoro jeden a půl milionu litrů technického lihu, který pak používala na výrobu nezdaněných alkoholických nápojů. Obžalovaným hrozí tresty od devíti let a dvou měsíců do 13 let a čtyř měsíců. Praktiky lihové mafie zmapovali Reportéři ČT.