Olomouc - Vrchní státní zastupitelství v Olomouci podalo obžalobu na dva muže. Jde o Stanislava Pražana a jeho otce, kteří měli řadu let obchodovat s nelegálním lihem. Ten měl navíc pocházet od podnikatele Radka Březiny, tedy takzvané hlavy lihové mafie. Pražanovi podle žalobců připravili stát na daních o víc než 350 milionů korun. Oba jsou ve vazbě a případ míří ke zlínskému krajskému soudu.
Březinova lihová kauza má další obžalované: Otce a syna Pražanovy
„Byla podána obžaloba na dvě osoby, a to pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaným ve prospěch organizované zločinecké skupiny, což je okolnost, která zvyšuje výši trestní sazby, jež jim hrozí. Šlo o krácení spotřební daně z lihu v rozsahu nejméně 353 milionů korun,“ řekl státní zástupce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda.
Otec se synem podle obžaloby řadu let obchodovali s lihovým bossem Radkem Březinou, který nelegální líh vyráběl ve své firmě Morávia-Chem. Obžaloba se týká období let 2004 až 2011 a 1,4 milionu litrů nezdaněného lihu. Obžalovaným hrozí sazba od devíti do 13 let. „Podstata trestné činnosti spočívá v odběrech nezdaněného lihu od skupiny Radka Březiny,“ doplnil Šereda.
Kauza Březinova nelegálního alkoholu
Pražanovi nejsou jediní, kteří jsou stíháni kvůli obchodům s nelegálním lihem, který pocházel od Radka Březiny. V souvislosti s mapováním obchodů této takzvané lihové mafie a jejích vazeb byli v polovině července obviněni další tři muži z účasti na organizované zločinecké skupině a krácení daně. Obchody s nezdaněným lihem prý státu způsobili škodu 1,25 miliardy korun. Podle ČT šlo o lidi spojené s Likérkou Drak.
V polovině loňského prosince žalobci obvinili dalších sedm lidí, a to z legalizace výnosů z trestné činnosti Březinovy skupiny. Podle státního zástupce Petra Šeredy jde o majetek v hodnotě 384 milionů korun. Dotyční jsou obviněni za to, jak s těmito penězi nakládali, totiž za nákupy cenných papírů, nemovitostí či splácení úvěrů. V souvislosti s tím poslal soud do vazby Březinova otce Vladimíra.
Kauza lihové mafie je mimořádná svým rozsahem. Škodu žalobce vyčíslil na 6,7 miliardy korun, stát na daních tratil celkem 15 let. Nejvíc to bylo v letech 2004 až 2005. Podle obžaloby skupina čistila skoro jeden a půl milionu litrů technického lihu, který pak používala na výrobu nezdaněných alkoholických nápojů. Obžalovaným hrozí tresty od devíti let a dvou měsíců do 13 let a čtyř měsíců. Praktiky lihové mafie zmapovali Reportéři ČT.