Kobra slaví první narozeniny. Zachránila už 1,9 miliardy korun

Praha - Daňovým únikům v celkové výši 1,9 miliardy korun zabránil za rok svého fungování speciální útvar Kobra. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého zatím kriminalisté prověřovali 275 lidí, z toho 210 obvinili. Speciální útvar složený z policistů, celníků a specialistů finanční správy za týden oslaví rok od zahájení práce. Jedním z cílů do budoucna podle Tuhého je, aby se Kobra rozšířila do všech krajů a pokryla tak celé Česko.

Speciální jednotka pro boj proti daňovým únikům funguje od poloviny loňského června. Podle Tuhého se detektivové zabývali několika desítkami případů. „Ten rok ukázal, že se nám podařilo odhalit ne nějaké malé rybičky, ale že to jsou skutečně velké ryby,“ hodnotí práci týmu policejní prezident.

Za velký úspěch v rámci Česka Tuhý považuje kauzy se škodou několika set milionů korun. Takto útvar zasáhl třeba letos v únoru na Kladensku, kde bylo zatčeno 29 lidí s fiktivním zakládáním firem a krácením daní za zhruba 300 milionů korun. Další odhalené kauzy se týkaly například fiktivních obchodů s reklamou, pohonnými hmotami, textilem, stroji, stavebními pracemi ale také s toaletním papírem, cigaretami nebo tabákem.

Kobra nyní má kolem 60 lidí. V příštích čtyřech letech by se mohl útvar rozrůst o 150 lidí. Podle Tuhého s tím počítá koncepce rozvoje policie v letech 2016 až 2020. „Je to jednoduchý klíč. Pokud se najdou prostředky na rozvoj policie, pak můžeme týmy rozšiřovat,“ podotkl.

Cíle policie: internet, drogy, ilegální migrace

Materiál o rozvoji policie bude v úterý projednávat Bezpečnostní rada státu, pak by měl jít na vládu. Celkem by se v příštích čtyřech letech měl počet policistů zvýšit o 4000, nyní u policie slouží zhruba 40 tisíc lidí. Materiál se podle Tuhého zabývá i bojem proti kybernetické nebo drogové kriminalitě či nelegální migrací.

Dokument počítá také se zlepšením výbavy policie například pro mimořádné události, jako byla nedávná střelba v Uherském Brodě. Tuhý očekává diskuzi s politiky kvůli tomu, že policie bude potřebovat víc peněz. Jen personální posílení by mělo stát přes deset miliard korun. „Myslím si, že diskuze o rozpočtu bude hodně dlouhá,“ dodal.