České konopí může zamířit na pulty lékáren

Brno - Státní ústav pro kontrolu léčiv může podepsat smlouvu s vítězem tendru na českého pěstitele léčebného konopí, firmou Elkoplast Slušovice. Antimonopolní úřad totiž zastavil správní řízení, ve kterém zakázku zkoumal. České lékárny už pacientům nabízejí konopí dovezené ze zahraničí, gram ale stojí kolem tří set korun. Elkoplast v prosinci soutěž vyhrál s cenou 68 korun za gram.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil správní řízení, ve kterém zkoumal tendr Státního ústavu pro kontrolu léčiv na českého pěstitele léčebného konopí. Úřad tak může podepsat smlouvu s vítězem. ÚOHS se případem zabýval na návrh společnosti Velvana, ten ale nebyl doručen v zákonem stanovené lhůtě zadavateli. Už dříve ÚOHS odmítl vydat předběžné opatření, které by SÚKL bránilo v uzavření smlouvy s vítězem.

České lékárny už pacientům nabízejí konopí dovážené z ciziny. Jeho cena je však několikanásobně vyšší, než kolik by mělo stát tuzemské konopí. Gram z dovozu stojí v lékárnách kolem 300 korun. Lékový ústav už koncem loňského roku uvedl, že v soutěži o českého dodavatele zvítězila s nejlepší cenou firma Elkoplast Slušovice, která nabídla cenu 68 korun bez DPH za gram. Server iDnes.cz v minulosti uvedl, že do druhého kola tendru postoupily Elkoplast Slušovice, firma Medihemp a společnost Velvana, která do soutěže šla s firmou Leros a Výzkumným ústavem rostlinné výroby.

Balení léčebného konopí
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Léčba konopím je v Česku legální od dubna 2013 na zmírnění obtíží dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. V praxi se ale zatím téměř neprovádí. Konopí se vydává na elektronický předpis, registr výdejů v lékovém ústavu byl spuštěn loni v listopadu. Od prosince 2014 do února 2015 dostalo na recept konopí deset pacientů. Indikovány k léčbě jsou 2000 až 3000 nemocných, velká část jich tedy je dál odkázána na černý trh či vlastní výpěstky s rizikem, že se dostanou do konfliktu se zákonem.