Porsche a Trabant nejoblíbenějšími značkami zlodějů aut v Německu

Berlín - Trabant, dříve vysmívaný symbol východoněmeckého automobilového průmyslu, se dostal do elitní společnosti nejžádanějších značek. Alespoň to vyplývá z německého žebříčku nejčastěji kradených automobilů podle značek. Podle Svazu pojišťovacích společností (GDV) zloděje více přitahují už jen sportovní vozy Porsche. Nejvíce se podle pojišťoven kradou osobní vozy v Berlíně.

Na tisícovku aut značky Porsche na německých silnicích připadalo v minulém roce v průměru 2,4 ukradeného vozu. V absolutních číslech to bylo 222 vozů legendární značky. Z každé tisícovky trabantů jich loni bylo v Německu ukradeno 2,1.

Ze statistiky, která odráží i skutečný zájem o jednotlivé značky automobilů, vychází východoněmecký „bakeliťák“ velmi dobře. Pohříchu se však trabanty, jejichž výrobu automobilka ve Zwickau zastavila v roce 1991, stávají už jen sběratelskou značkou.

Rádi si nenechavci počíhají také na volkswageny „golfy“, Audi řady Quattro a BMW X5. Mezi konkrétními typy se nejvíce kradl Volkswagen Golf IV R32 - krádež loni nahlásilo více než 13 z 1000 majitelů tohoto vozu.

Za „obzvlášť nápadnou“ označil svaz pojišťoven skutečnost, že se hojně kradou terénní automobily. Svaz pojišťoven upozorňuje, že jsou cíleně vyváženy do zemí, kde je potřebují kvůli špatnému stavu silnic. Kromě toho se prý zloději aut v poslední době hodně zlepšili i v technických znalostech a dovednostech, neboť se kradou i automobily s dobrým elektronickým zajištěním.

Největší riziko odcizení přitom existuje u automobilů, jež opustily výrobní linku před nejméně 12 lety. Zájem o starší automobily podle GDV vyplývá mimo jiné z nedostatku náhradních dílů.

Ze srovnání jednotlivých německých regionů se jako hlavní rejdiště zlodějů aut jeví Berlín. Z každé tisícovky osobních automobilů jich bylo loni v německé metropoli nahlášeno 2,1 jako ukradených. Kromě hlavního města mizely osobní vozy nejčastěji v Hamburku a ve východoněmeckých spolkových zemích Braniborsko a Meklenbursko-Přední Pomořansko. Naopak nejméně aut se „ztrácí“ v bohatších západoněmeckých a jihoněmeckých spolkových zemích Porýní-Falc, Sársko, Bádensko-Württembersko a Bavorsko, kde se ročně stane kořistí zlodějů jen 0,3 osobního vozu z 1000.

Celkově však GDV přinesla pozitivní bilanci. Vloni bylo v Německu ukradeno „jen“ necelých 19 000 osobních automobilů, přičemž před deseti lety to ještě bylo více než 76 000.