„Horlivost“ dnes provázela rozsáhlý policejní zátah

Jihlava - Čeští policisté a celníci kontrolovali od nedělního do dnešního odpoledne nákladní i osobní auta a vybrané mezinárodní vlakové spoje. V rámci Europolem řízené operace s názvem Diligence, což je v překladu horlivost, hledali zbraně a střelivo pašované z jihovýchodního Balkánu do západní Evropy. Rozsáhlá akce výrazně omezila provoz na dálnici D1.

Akce probíhala na čtyřech místech republiky. Policie a celníci třeba uzavřeli část dálnice D1 ve směru z Brna na Prahu. Prohledávali nákladní i osobní auta nebo autobusy a vyrazili i do vlaků. Sledovali hlavní dopravní tepny v Evropě.

Na operaci se podílelo přes 250 českých policistů, kteří zkontrolovali zhruba 300 vozidel. Doplnili je celníci, jimž se při prohledávání mezinárodního rychlíku z Rumunska podařilo objevit několik desítek gramů metamfetaminu.

Výsledky operace nazvané Diligence, do níž se kromě ČR připojilo dalších 22 států Evropské unie s podporou Chorvatska a Švýcarska, vyhodnotí a zveřejní centrála Europolu v Haagu. Mezinárodní akce Europolu se konala na silnicích 22 evropských států včetně Švýcarska a Chorvatska, podobné akce chystají policisté a celníci i na následující měsíce, zatím ale neřekli kdy.