Nový železniční dispečink v pražské Křenovce je v provozu

Praha – Ve zrekonstruované budově Křenovka v severní části pražského hlavního nádraží byl spuštěn nový moderní dispečink, který má ovládat provoz na pražských železničních tratích. Řídí se z něj například provoz napájecích stanic, trakčního vedení nebo rozvodů pro zabezpečovací zařízení. Správa železniční dopravní cesty, které dispečink patří, chce do Křenovky v budoucnosti převést také řízení části tratí ve středních Čechách. Řekl to mluvčí SŽDC Pavel Halla. Rekonstrukce Křenovky a její spuštění je součástí stavby pražského Nového spojení.

„Zařízení splňuje nejvyšší nároky na bezpečnost, spolehlivost a bezvýpadkový provoz ústředního ovládání elektrifikovaných tratí,“ uvedl Halla. Dodal, že v budově také ústí nový bezpečnostní systém celé oblasti, který má omezit krádeže kabelů. Právě zloději barevných kovů nedávno několikrát narušili železniční provoz v centru Prahy.

Původní pracoviště elektrodispečerů bylo v napájecí stanici Třešňovka ve Vršovicích. Byla v provozu od 70. let minulého století, podle SŽDC ale její vybavení již nebylo po technické stránce postačující vzhledem k neustále rostoucímu počtu řízených objektů a prvků elektrických stanic. Nevyhovující prý byly i pracovní podmínky zaměstnanců.