V autolékárničce bude muset být nově i resuscitační maska

Praha - Podle vyhlášky ministerstva dopravy musí řidiči doplnit lékárničky v autech nejpozději do konce roku o resuscitační masku, fólii proti prochladnutí a leták s návodem, jak postupovat při dopravní nehodě. Povinnosti majitelů vozidel připomněl na tiskové konferenci ministr Gustáv Slamečka. Zabýval se také návrhem na užívání zimních pneumatik. Vyhláška upravuje i parametry současného vybavení lékárniček. Určuje například velikost náplastí, šíři a savost obvazů nebo délku nůžek. Slamečka varoval i řidiče, kteří si dosud nevyměnili řidičský průkaz, před očekávaným návalem na úřadech koncem roku.

Například nůžky budou muset být nerezové a 15 centimetrů dlouhé, minimální požadavky klade vyhláška i na trojcípý šátek.

„Doposud byla povinnost mít sterilní obvazy, od toho se upouští, protože zachranáři a zdravotníci se domnívají, že důležitější než sterilita je správné použití obvazu, proto není povinnost nadále mít sterilní obvaz,“ uvedl náměstek ministra dopravy Ivo Vykydal. Mizí i dřívější požadavek na spínací špendlík.

Ministr dopravy připomněl i snahu úřadu zavést celoplošnou povinnost užití zimních pneumatik od listopadu do března. Návrh je nyní v meziresortním řízení. MD se přiklonilo spíše k liberálnějšímu pojetí, kdy povinnost mít „přezuto“ bude platit pouze na silnicích pokrytých sněhem a ledem nebo na silnicích, kde se námraza dá předpokládat.

K návrhu ministerstva dopravy mají výhrady Liberecký kraj, kraj Vysočina a ministerstvo vnitra. Zatímco Severočeši jsou striktní a žádají zimní pneumatiky v zimě za všech okolností, Vysočina chce zachovat současnou možnost. „Policie má vždy ráda jednoznačný zákon, my jsme touto cestou ale jít nechtěli,“ uvedl Slamečka. Ministerstvo podle něj zvolilo stejnou úpravu, jaká platí v okolních zemích včetně Německa. Pokud se návrh podaří prosadit, bude zřejmě platit nejdříve od listopadu 2011.

Slamečka také varoval řidiče, kteří si dosud nevyměnili řidičák, před očekávaným návalem na úřadech koncem roku. Řidičské průkazy vydané od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000 jsou jejich držitelé povinni vyměnit nejpozději do 31. prosince 2010.

Zimní pneumatika
Zdroj: ČTK
Autor: Luboš Pavlíček