Vrchní soud potvrdil trest za vydírání Hamé

Olomouc - Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil Jiřímu Adamovi z Jihlavy trest 8,5 roku vězení za vydírání potravinářské firmy Hamé. Podle obžaloby poslal do společnosti dopisy a e-maily, ve kterých po ní požadoval původně 200 tisíc eur a později dokonce 300 tisíc eur, tedy až 8 milionů. V opačném případě vyhrožoval otrávením například dětských přesnídávek. Stejný trest obžalovanému uložil Krajský soud ve Zlíně, proti jeho verdiktu se Adam odvolal.

Šestačtyřicetiletý muž Hamé údajně vydíral od loňského listopadu do letošního ledna. Peníze chtěl zaslat na konto ve Švýcarsku, které si za tímto účelem zřídil. Aby dokázal, že výhrůžky myslí vážně, poslal do firmy jednu přesnídávku, do které nasypal čtyři rozdrcené prášky s látkou používanou na léčbu nespavosti.

Dětskou výživu si prý vybral proto, že se dá otevřít a zavřít, aniž by někdo poznal, že již otevřená byla. Podle znaleckých posudků se dospělému doporučuje maximální denní dávka půl až jeden celý prášek před spaním. Množství obsažené v otrávené dětské výživě znalci označili za velmi vysoké, které může způsobit velmi vážné zdravotní problémy a u dětí téměř jistou smrt. Firma se ihned obrátila na policii. Její zástupce uvedl, že ve výrobě má dostatečné zabezpečení, přesto instalovala nový kamerový systém.

Video Vstup Evy Knajblové
video

Vstup Evy Knajblové