Rekordní sucho ohrožuje zemědělce a působí požáry

Praha – České regiony sužují největší jarní sucha za posledních deset let. Hasiče na Karlovarsku zaměstnávají požáry přesušené trávy a lesů. Sucho a mráz dělají starosti i zemědělcům. Ve středních Čechách se hasiči potýkají zase s nezodpovědností lidí, kteří vypalují trávu, i když se to nesmí. Letos už museli hasiči likvidovat skoro stovku takových požárů. V suchu se oheň rychle šíří a zabíjí i živočichy.

K požárům trávy vyjíždějí hasiči každý den, o víkendu i několikrát za směnu. Oheň je zvlášť nebezpečný, protože tráva je suchá a při jejím hoření téměř nevzniká kouř. Je tedy obtížné takový oheň včas zpozorovat. „Šíření požáru je poměrně rychlé. Může to být klidně v řádech desítek metrů za pár vteřin,“ varuje velitel hasičů z Chodova Jiří Kiss. Podle policistů je tráva tak přesušená, že k jejímu zapálení stačí trocha nepozornosti a nedopalek cigarety. Od začátku února hasiči v kraji vyjížděli už k 25 požárům trávy, loni to přitom byl za stejné období jediný požár.

Ze sucha a střídání teplot mají strach i zemědělci. V noci pole umrzají, ale přes den se rychle zahřívají. „Pro rostliny na polích to znamená průšvih. Tu rostlinou rychlá změna teplot nadzvedne a přetrhá to kořeny,“ stěžuje si předseda karlovarského svazu ekologických zemědělců Zdeněk Perlinger. Podle meteorologů se jedná o největší sucha za posledních 10 let. Meteorologická stanice na Šindelové dnes naměřila vlhkost vzduchu, která odpovídá letním hodnotám. Příčinou problémů je chladný a suchý vzduch, který do kraje proudí z východu.

Lidé pálí trávu - ničí drobná zvířata a riskují pokutu

Dalším rizikovým faktorem je vypalování trávy. I když to zakazuje zákon o požární ochraně i obecní vyhlášky, ani hrozící vysoká pokuta ve výši 25 tisíc pro lidi a až půl milionu korun pro podniky tento zvyk nedokáže zastavit. Jen za poslední týden vyjížděli hasiči ve středních Čechách k téměř 70 hořícím porostům. Například v Hostivici se oheň rychle šířil a zničil 5 hektarů půdy. Mnohdy musí hasiči žádat i o zásah letecké služby, která hasí oheň shora.

Oheň navíc nezničí jen trávy, ale i kořeny stromů a živočichy. Právě ti nachází úkryt v suchém porostu, kterého se lidé chtějí zbavit. Nejde jen o hmyz, ale třeba i o hady, ježky a ještěrky. Většina z nich ještě spí zimním spánkem a nestihne včas utéct. Vypalování může zabít i larvy, které jsou přes zimu ukryty v půdě. Legálně mohou vypalovat trávy jen odborníci v chráněných územích, a to na místech, která to pro další růst potřebují. Pokud ale oheň v takové oblasti záměrně založí laik, může dostat od České inspekce životního prostředí pokutu až dva miliony korun.