Má začít chumelit, přesto Morava hlásí teplotní rekordy

Olomouc – V Česku dnes padaly teplotní maxima. Nejvíc naměřili v Ropicích na Frýdecko-Místecku, kde se rtuť vyšplhala na 16,3 stupně Celsia. Další pak zaznamenali i na Olomoucku. Od západu ale postupně přijde výrazné ochlazení. Meteorologové varují před náledím a silným sněžením. Výstraha platí pro celou republiku od zítřejších šesti ráno až do odvolání.

Teplotní rekordy pro dnešní den byly překonány i na dalších místech. Frenštát pod Radhoštěm se 14,2 stupně Celsia překonal dosavadní teplotní rekord 13,7 stupně z roku 2003, rekordy z roku 2003 pokořily dnešní teploty také v Jablunkově - Návsí, Karviné, Lučině u Žermanické přehrady a v Oticích u Opavy. Tam dnes naměřili 14,7 stupně Celsia proti 14,4 stupňům v roce 1878. Tento teplotní rekord tam tedy odolával 134 let.

Teplo bylo i na Valašsku. Ve Vsetíně naměřili 14,5 stupně, čímž byl vyrovnán teplotní rekord pro dnešní den z roku 1930. V pražském Klementinu, kde mají pravidelná meteorologická měření nejdelší tradici, drží teplotní rekord rok 1872, kdy tam 28. listopadu naměřili rovných 16 stupňů. Naopak nejchladněji v Klementinu bylo roku 1856, kdy teploty padaly pod minus 14 stupňů Celsia.

Video Telefonát Jana Šrámka
video

Telefonát Jana Šrámka