Zlatokop na Klondiku na severozápadě Kanady objevil při práci vzácně zachovalou mumii mamutího mláděte, které zahynulo před více než 35 tisíci lety. Informovala o tom stanice CBC.
Zlatokop v Kanadě objevil vzácně zachovalou mumii mláděte mamuta
Podle kanadských paleontologů jde o jeden z nejvýznamnějších nálezů z doby ledové na severoamerickém kontinentu. Asi 140 centimetrů velké zvíře se v permafrostu zachovalo téměř nedotčené včetně kůže a srsti.
Podle odborníků jde o asi měsíc starou samičku mamuta srstnatého, která zřejmě zahynula poté, co uvázla v bahně.
„Je bezchybná a nádherná,“ radoval se z nálezu paleontolog Grant Zazula. „Má chobot. Má ocas. Má krásné malé uši. A chápavý konec chobotu, který mohla využívat k trhání trávy,“ dodal vědec.
Mamut se našel v areálu zlatého dolu Eureka Creek na území domorodého národa Tr'ondëk Hwëch'in a jeho zástupci dali mláděti jméno Nun cho ga, což znamená „mládě velkého zvířete“.
Podle Zazuly je to teprve podruhé, co se podařilo objevit celé tělo mamutího mláděte. První objev se podařil v roce 2007 na Sibiři.
Kdy vyhynuli mamuti
Většina mamutů vyhynula na konci poslední doby ledové. V době, kdy žila výše popsaná samička, ještě neměli větší problémy. Asi před 18 až 13 tisíci lety se ještě vyskytovali na nejrůznějších místech východní Sibiře i na Aljašce.
S tím, jak postupovalo oteplování, ustupoval led. Vznikla tak Beringova úžina, která od sebe obě populace na dvou kontinentech oddělila, a začali vymírat rychleji. K definitivnímu konci mamutů došlo až v době před asi čtyřmi tisíci lety, kdy vyhynuli zástupci poslední endemické populace na Wrangelově ostrově.