Želvušky jsou ještě nesmrtelnější, než se zdálo. Zranění od radiace regenerují jako nic

Želvušky jsou mikroskopičtí bezobratlí živočichové, kteří se naučili obývat mnoho míst s extrémními podmínkami. Umí to díky tomu, že snášejí vysoké teploty, silný mráz, nedostatek vzduchu i vody. A také se pohybují v radiaci, která by jiné tvory zahubila.

„Umí něco, co jsme nečekali,“ uvedl hlavní autor nového výzkumu želvušek Bob Goldstein. Tito drobní bezobratlí tvorečkové si totiž umí vyléčit zranění způsobená radiací podobně snadno, jak se lidem zahojí škrábnutí při holení.

Želvušky jsou velmistry v nezranitelnosti. Dokáží přežít opakované zahřátí na 150 stupňů Celsia, několik hodin v kapalném héliu s teplotou blízkou absolutní nule nebo pobyt ve vakuu. A vědci už také víc než šedesát let vědí, že želvušky dokáží přežít záření asi tisíckrát silnější než lidé. Jejich DNA se chová, jako by na ni žádná radiace nepůsobila.

Proč jsou želvušky tak odolné a jak tento mechanismus funguje, vědci zkoumají podrobně už čtvrt století. Ale teď si postdoktorandka Courtney Clark-Hachtelová z Goldsteinova týmu všimla, že ač některé druhy želvušek tuto fascinující imunitu postrádají, přesto si z radioaktivity nic moc nedělají. Mají totiž jiný, podobně fascinující mechanismus. Je jím regenerace.

Když vědci tyto druhy želvušek ozařovali, rozpadala se jejich tkáň podobně jako u jiných organismů zasažených radiací. Jenže na rozdíl od jiných tvorů se jejich těla sama opravovala. Výzkum prokázal, že želvušky umí v extrémní míře produkovat geny pro opravu DNA. Na rozdíl od člověka mohou zvýšit výrobu těchto látek natolik, že se stanou v jejich drobných tělíčcích dokonce jednou z převládajících sloučenin.

Adepti na přežití jaderné války

„Tito živočichové reagují na radiaci naprosto neuvěřitelně; a právě to je zřejmě tajemství jejich extrémních schopností přežít,“ domnívá se Clark-Hachtelová. „To, co se dozvídáme o tom, jak překonávají radiační stres, může vést k novým nápadům, jak bychom se mohli pokusit chránit před škodlivým zářením ostatní živočichy a mikroorganismy,“ naznačila i potenciální využití zjištění.

Nový výzkum je nejen pozoruhodnou ukázkou adaptace želvušek na nehostinná prostředí, ale také na „synchronicictu ve vědě“. Když totiž autoři dokončili svou práci, zjistili, že jiný tým ve Francii v nezávislých experimentech došel ke stejným výsledkům. Vědci z pařížského přírodovědného muzea Jean-Paul Concordet a Anne de Cianová popsali objev nových proteinů, jež umožňují tuto želvuščí regeneraci, v jiném odborném žurnálu, zároveň ale ve stejnou dobu.

Americké výzkumníky to nijak nezklamalo, naopak jsou nadšení, že jejich výsledky jsou teď ověřené. „Jsme šťastní, že závěry obou laboratoří se díky tomu mohly nezávisle na sobě potvrdit,“ dodává Goldstein.


Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 20 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 22 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
28. 3. 2025

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
28. 3. 2025

Studii o údajné souvislosti mezi očkováním a autismem má vést muž označovaný za antivaxera

Přestože byla souvislost mezi očkováním dětí a autismem mnohokrát vyvrácena, rozhodla se vláda prezidenta USA Donalda Trumpa ještě jednou tento fenomén prozkoumat. Americká média teď informují o muži, který má kontroverzní výzkum vést.
27. 3. 2025

Český test umí odhalit rakovinu slinivky z kapky krve. Získal patent v USA

Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky z krve získala patent ve Spojených státech. Vyvinuli ji vědci z Univerzity Pardubice, cesta k patentu jim trvala téměř pět let.
27. 3. 2025
Načítání...