Vydra u kalifornských břehů vyhání surfaře z prken. Vědci zatím neznají důvod

Kalifornské úřady zaznamenaly v posledních týdnech celou řadu vydřích útoků na lidi. Tento mořský savec při nich svým agresivním chováním vyžene surfaře z prkna a pak se prkna sám zmocní.

Kalifornský fotograf Mark Woodward zveřejnil před několika týdny snímek vydry plující na surfařském prkně. Jeho snímek na Twitteru a Instagramu zaujal desetitisíce lidí. Umělec vystupující před přezdívkou Native Santa Cruz postupně sdílel spoustu dalších fotografií, které zachycují stejnou situaci. Co se to u kalifornských břehů děje?

Situaci už řeší podle deníku Guardian i místní úřady, podle nichž je hlavním viníkem pětiletá vydra známá jako 841. Ta byla zřejmě účastníkem rovnou několika incidentů. Na jednom videu je dokonce zachycená, jak se zakusuje do prkna, z něhož předtím vyhnala jeho lidského majitele:

Kalifornské úřady ani experti zatím ale nemají jasno v tom, proč se to děje. Takové chování u vydry totiž zatím nepozorovali. Pracují už ale na řešení, přičemž mezi možnostmi, jež zvažují, je také přemístění vydry označované 841. Je možné, že se podobně už chová více mořských vyder, ale zatím to není jasné – odlišit od sebe vizuálně jednotlivá zvířata není úplně snadné.

Na sociálních sítí vyvolávají fotografie a videa tohoto vydřího chování humorné reakce, experti ale projevují spíše znepokojení. Například Americká služba pro ochranu ryb a divoké přírody varuje, že je to velmi neobvyklé a mohlo by to ohrozit lidi i zvířata.

Podobně to vnímá i fotograf Woodward. „Může se to zdát roztomilé a vtipné, ale začíná to být nebezpečné. Bojím se, že tato vydra mořská, která se asi narodila v zajetí a byla z něj později vypuštěna, když zestárla, bude muset být odchycena a dožít pak v rezervaci,“ uvedl na Instagramu jako komentář u jedné z fotografií, které pořídil.

Americká agentura vydala doporučení pro surfaře

Federální i kalifornské státní úřady o vydře a jejích „agresivních“ sklonech vědí. Spolupracují s akváriem v Montereyském zálivu, aby zvíře našli a prozkoumali, než mu najdou nový dlouhodobý domov. Pokusili se již 841 odchytit, doposud ale bez úspěchu. 

Mají zatím dvě hypotézy pro toto chování: je-li 841 samice, pak by mohlo jít o změny její hormonální rovnováhy. Druhou možností je, že zvíře ztratilo strach z lidí, protože ho v minulosti opakovaně krmili. 

„Přestože nemáme potvrzené žádné zprávy o zranění, vzhledem k velmi neobvyklému chování této vydry by se kajakáři, surfaři a další lidé, kteří se rekreují v této oblasti, neměli k vydře přibližovat a neměli by ji podporovat v této její interakci,“ uvádí se v prohlášení americké agentury Správa Spojených států pro ryby, volně rostoucí rostliny a volně žijící živočichy.

Vydry umí používat nástroje

Vydry mořské, jimž se také říká kalani, kdysi žily podél většiny severoamerického pobřeží, od Aljašky po Baja California. Měří až 120 centimetrů a největší samci mohou vážit až sedmdesát kilogramů. V současné době už byly vytlačeny z 87 procent svého původního území.

Podle řady studií se jedná o jedny z nejinteligentnějších mořských savců. Podle studie, která vyšla v odborném žurnálu Biology Letters, používají kamenné nástroje: lehnou si v moři na záda a pomocí ostrých kamenů rozbíjejí skořápky mořských korýšů a lastury měkkýšů. Biologové tvrdí, že vydry to dělají už miliony let. 

Třeba delfíni sice také používají nástroje, jako jsou třeba mořské houby, které jim chrání nos při hledání potravy na mořském dně, ale tuto metodu pravděpodobně objevili až v posledních dvou stech letech. Zatímco delfíni se obvykle učí používat nástroje od svých rodičů, u mořských vyder se tato dovednost zřejmě rozvíjí přirozeně. Osiřelá vydří mláďata odchovaná v zajetí se to totiž naučí sama, aniž by to odkoukala od svých předků, tvrdí studie. 

U mořských vyder je tato dovednost navíc starší, popisuje Katherine Rallsová ze Smithsonian Conservation Biology Institute. „Jsou velmi chytré, používají kameny jako kovadliny a kladiva.“ První důkaz, že si nástroje osvojili předchůdci lidí, pocházejí z doby před asi 2,6 milionu let – je tedy možné, že to vydry uměly jako první.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 5 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 11 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 13 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 15 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 19 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Načítání...