Vědci objevili nejhlouběji žijící rybu. Predátor loví v temnotě, osm kilometrů pod hladinou

I v hloubce 8178 metrů pod hladinou oceánu existuje život. Nově objevená ryba v Mariánském příkopu je vrcholovým predátorem – máloco ji ohrožuje a živí se nejen bezobratlými živočichy na dně, ale také tím, co „spadne“ seshora.

Američtí oceánologové popsali rybu, která žije ze všech ryb zdaleka nejhlouběji. Je drobná, průsvitná a oblíbila si zcela temné hlubiny v Mariánském příkopu – byla objevena osm kilometrů pod hladinou.

Dostala jméno Pseudoliparis swirei, patří do řádu ropušnicovitých a čeledi terčkovitých. Podle pozorování biologů se vyskytuje nejčastěji u mořského dna a živí se drobnými korýši. Dokonce je můžete vidět na fotografiích i videu v průsvitných vnitřnostech zvířete.

Autorkou práce, která rybu popsala a zařadila, je bioložka Mackenzie Gerringerová z University of Washington. Svou zprávu zveřejnila v odborném časopise Zootaxa. „Jde o nejhlouběji objevenou rybu, která žije u mořského dna. Jsme nadšení, že jsme ji směli pojmenovat. Nevypadá zrovna robustně nebo dost silně na to, aby mohla žít v tak extrémním ekosystému, ale jsou extrémně úspěšné,“ uvádí.

Predátor z hlubin

Podle analýzy se zdá, že právě tato ryba dominuje nejhlubším částem Mariánského příkopu. Zatím byla objevena v maximální hloubce 8178 metrů – našli jim tam vědci z Japonska.

Spoluautor studie Thomas Linley z Newcastle University popsal evoluční úspěch této ryby takto: „Byly schopné adaptovat se na hlubiny lépe než jakékoliv jiné ryby, které žijí v oceánských příkopech. Toto prostředí pro ně nabízí spoustu výhod – například jsou zde v bezpečí před jakýmikoliv predátory. A díky tomu, že mají příkopy tvar trychtýře, dostává se tam shora i dostatečné množství živin. Žije zde množství bezobratlých zvířat a tyto ryby zde plní roli vrcholového predátora. Jsou velmi aktivní a vypadaly také dostatečně syté.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedem stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
včera v 11:38

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
včera v 11:06

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
včera v 07:40

Studii o údajné souvislosti mezi očkováním a autismem má vést muž označovaný za antivaxera

Přestože byla souvislost mezi očkováním dětí a autismem mnohokrát vyvrácena, rozhodla se vláda prezidenta USA Donalda Trumpa ještě jednou tento fenomén prozkoumat. Americká média teď informují o muži, který má kontroverzní výzkum vést.
27. 3. 2025
Načítání...