V severní Evropě vznikne první farma na mořské řasy, která vyroste mezi vrtulemi

U nizozemského pobřeží vznikne první komerční farma, kde se budou pěstovat řasy mezi větrnými turbínami na moři.

Farma North Sea Farm 1 bude plnit rovnou několik úloh, všechny jsou potenciálně klíčové pro budoucnost lidstva. Hlavním cílem je testovat a zdokonalovat metody pěstování mořských řas pro ekonomické využití a zároveň zkoumat potenciál mořských řas pro zachycování uhlíku. Navíc ale využije prostor v Severním moři, který je jinak v současnosti prakticky nevyužívaný a nevyužitelný.

Společnost Amazon, která projekt financuje, uvedla, že pokud by se pěstování mořských řas rozšířilo tak, že by zabralo celý prostor, který zabírají větrné elektrárny a který by měl do roku 2040 činit přibližně jeden milion hektarů, mohlo by to snížit emise o miliony tun oxidu uhličitého ročně. S tím, že řasy by se navíc daly ekonomicky využívat pro spoustu účelů.

Projekt řídí konsorcium vědeckých expertů na odvětví pěstování mořských řas. Vedou ho odborníci z neziskové organizace North Sea Farmers (NSF). Tato první farma by měla být spuštěná do plného provozu ještě do konce letošního roku. Instalace a osetí farmy je naplánováno na podzim letošního roku. První sklizeň se očekává na jaře 2024. Konsorcium doufá, že se North Sea Farm 1 stane vzorem pro pěstování mořských řas na moři po celém světě. 

Společnost Amazon poskytne na vytvoření farmy 1,5 milionu eur. Grant poskytne investice potřebné k vybudování desetihektarové farmy na mořské řasy, která by měla v prvním roce vyprodukovat nejméně šest tisíc kilogramů čerstvých mořských řas.

Tyto finanční prostředky rovněž podpoří společnost North Sea Farmers při analýze a zlepšování produkčních schopností farmy. Výzkumníci budou zároveň zkoumat potenciál farem na pěstování mořských řas pro odstraňování uhlíku z atmosféry a modelovat dopady velkoplošného pěstování mořských řas. Nezisková organizace doufá, že tato zjištění pomohou sehrát roli při rozšiřování celého odvětví, které má podle nich obrovský potenciál. Farma North Sea Farm 1 a další podobné farmy také poskytnou příležitost k vytvoření pracovních míst prostřednictvím chovu a výroby produktů z mořských řas.

„Mořské řasy by mohly být klíčovým nástrojem při odstraňování oxidu uhličitého z atmosféry, přesto se v současné době v Evropě pěstují v relativně malém měřítku,“ uvedli autoři projektu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 8 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 11 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 14 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 14 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 15 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
28. 4. 2025
Načítání...