Umělá inteligence odhalí po telefonu zástavu srdce. Začne se testovat v Evropě

Dánská společnost Corti v létě rozšíří testování svého softwaru, který dokáže na základě obsahu hovorů na krizových linkách rozeznávat případy zástavy srdce. Firma tvrdí, že její systém strojového učení to zvládá rychleji a přesněji než operátoři. Zatím se testuje pouze v Kodani, od léta by jej ale měla nasadit čtyři další evropská města.

Včasné rozpoznání srdečních příhod je v těchto případech naprosto zásadní a každou minutou bez pomoci se šance na přežití snižuje o sedm až deset procent. Software firmy Corti „naslouchá“ hovorům na tísňových linkách a může plnit roli jakéhosi asistenta pro operátora. Tomu nabízí ideální otázky na volajícího a následně odhadne, zda situace odpovídá srdeční zástavě.

V telefonátech systém vyhodnocuje verbální i neverbální prvky, tedy i tón hlasu nebo dýchání volajícího, což znázorňuje nedávno zveřejněná ukázka:

Mimořádně úspěšný program?

V interních firemních testech si program vedl znamenitě. Při analýze více než 161 tisíc hovorů uskutečněných v Kodani v roce 2014 identifikoval „mimonemocniční“ zástavu srdce s 93procentní úspěšností, zatímco úspěšnost operátorů byla o 20 procent nižší.

Software byl také rychlejší než lidé, když situaci vyhodnotil jako srdeční zástavu v průměru za 48 sekund, tedy o půl minuty rychleji než člověk. Podobná čísla údajně vykazují také testy v Kodani.

Server The Verge přesto poukazuje na možné háčky. Corti zatím nezveřejnila podrobné výsledky zmiňovaného interního testu, mimo jiné tak není znám počet „planých poplachů“, neboli případů, kdy software označil za srdeční zástavu jiný problém. Technologický ředitel firmy Lars Maalöe uvedl, že tyto aspekty jsou předmětem analýz, ale že frekvence byla „srovnatelná s tou u lidí“.

„Lékařské odborníky také může zneklidnit, že software Corti nedokáže vysvětlit, jak svá rozhodnutí činí. Podobně jako jiné programy založené na strojovém učení se algoritmy firmy Corti učí na obřích datových souborech, v nichž hledají vzorce odpovídající určitému výsledku,“ napsal The Verge s tím, že popsat hledané vzorce a váhu jednotlivých faktorů není součástí programu.

I proto systém nečiní rozhodnutí sám, ale pouze napovídá vyškolenému operátorovi. Od konce léta by tak měl činit v dalších čtyřech evropských městech, která budou zvolena v červnu. Další podrobnosti o své expanzi na mezinárodní trhy chce společnost Corti oznámit do konce roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Častí uživatelé sociálních sítí jsou podrážděnější, zjistila studie

Dospělí, kteří často používají sociální sítě, jsou vznětlivější a trpí výrazně vyšší mírou podrážděnosti než ti, kteří se sociálním médiím vyhýbají. Zjistil to výzkum expertů z Centra pro kvantitativní výzkum zdraví při Massachusettské všeobecné nemocnici a Harvardské lékařské fakultě.
před 41 mminutami

Rektorem Univerzity Palackého v Olomouci bude Michael Kohajda

Univerzitu Palackého (UP) v Olomouci následující čtyři roky coby rektor povede dosavadní proděkan právnické fakulty Michael Kohajda. Je také poslancem za KDU-ČSL. Rektorem jej ve středu zvolil Akademický senát UP ve druhém kole, kde porazil Tomáše Opatrného z katedry optiky přírodovědecké fakulty. O funkci se ucházelo šest kandidátů.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Vědci z MIT vymysleli nový způsob výroby čpavku. Práci odvede „Továrna Země“

Bez čpavku by neexistovala moderní civilizace. Je klíčový v dusíkatých hnojivech pro moderní zemědělství, bez něj by se nedalo nasytit lidstvo. Teď skupina vědců z prestižní americké univerzity MIT vymyslela způsob, jak ho vyrábět bez elektřiny a mnohem ekologičtěji.
před 16 hhodinami

Důkazy podpořily hypotézu o megapovodni, která zavodnila Středozemní moře

Před miliony lety Středozemní moře vyschlo. Stala se z něj solná pláň, v níž nemohlo nic přežít. Ale pak do ní pronikly vody Atlantského oceánu. Podle nové studie ne pomalu a postupně, ale rychlou a masivní povodní.
před 18 hhodinami

Bělení korálů u Austrálie je katastrofální, konstatuje studie

Australští vědci popsali, jak rozsáhlé je takzvané bělení nebo blednutí korálů na Velkém bariérovém útesu. Označili ho za katastrofální. Útesu se přitom toto blednutí, které významně přispívá k úmrtnosti korálů, dříve většinou vyhýbalo.
před 20 hhodinami

Léky jako ibuprofen by mohly pomoci proti demenci, tvrdí britská studie

Protizánětlivé léky, tedy antibiotika, léky proti virům a některá očkování by podle odborníků mohly pomoci v boji s demencí. Používání přípravků schválených na jiné nemoci by také mohlo významně zrychlit hon za vznikem léku proti demenci. S odkazem na novou britskou studii o tom píše server deníku The Guardian.
včera v 09:18

Osamělost ničí zdraví. Vědci teď popsali proteiny, které se na tom podílejí

Osamělost se už dlouho spojuje se špatným zdravotním stavem. Jde ale o natolik složitý problém spojený s mnoha různými vlivy, že se jen složitě určuje, co je vlastně příčina a co následek. Teď přišla skupina vědců s analýzou, která popisuje, jaké konkrétní proteiny jsou s osamělostí spojené.
21. 1. 2025

Tání permafrostu přímo ohrožuje tři miliony lidí, varuje studie

Permafrostu se dříve říkalo věčně zmrzlá půda. Rychlost klimatických změn v posledních desetiletích ale prokázala, že věčnost je v tomto případě velmi diskutabilní. A nyní už vědci mapují dopady, které tání permafrostu má přímo na komunity, které žijí v příslušných oblastech.
21. 1. 2025
Načítání...