Studie: Vitamin E v elektronických cigaretách poškozuje ochrannou vrstvu plic

Vitamin E v elektronických cigaretách poškozuje ochrannou vrstvu plic. Deformuje a oslabuje jejich takzvanou ochrannou lipidovou vrstvu, zjistili vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR (AV ČR) ve spolupráci s Helsinskou univerzitou. Zkoumali, proč je vitamin E v plicích škodlivý, zatímco při jiném způsobu užívání je zdraví prospěšný.

Škodlivost acetátu vitaminu E (odborně tokoferol acetát), který se nachází v náplních do elektronických cigaret, popsali vědci ze Spojených států už v roce 2019. Ale jak přesně tato látka ovlivňuje plíce na molekulární úrovni, zjistili vědci z Akademie věd ČR v nové studii až teď.

Náplně do elektronických cigaret by sice v návaznosti na zjištění z roku 2019 neměly obsahovat acetát vitaminu E, ale i nadále se do nich přidávají různé látky. Například konzervanty, barviva a příchutě, z nichž některé mají podobné vlastnosti jako tokoferoly.

Při výzkumu vědci využili prasečí surfaktant, což je bílkovinovo-tuková vrstva na povrchu plicních sklípků. Vzorky surfaktantu přidávali na vrstvu vody, jež je v plicích přirozeně obsažena, a nechali na něj působit acetát vitaminu E. Sledovali povrchový tlak při roztahování a smršťování vzorku, což mělo napodobovat dýchání. Zjistili, že vlivem acetátu vitaminu E se povrchový tlak prudce zvýší.

Experti také zkoumali vzorky pod fluorescenčním horoskopem. „Viděli jsme, že po přidání tokoferolu na vzorek vznikaly deformace a shluky molekul, a to přesně ve chvíli, kdy se začal povrchový tlak zvyšovat, což znamená, že tokoferol se do vrstvy surfaktantu zabudoval,“ popsal vedoucí výzkumu Lukasz Cwiklik z ústavu. Tyto závěry potvrdili i badatelé z Helsinek, kteří provedli molekulární simulace.

Nepříznivý vliv

Své zjištění vědci ověřili i v pokusech s elektronickou cigaretou. Zjistili, že i náplně bez obsahu acetátu vitaminu E mění povrchový tlak na plicních sklípcích, naopak ho ale snižují. Z toho podle Cwilika vyplývá, že samotný základ náplní do cigaret má nepříznivý vliv na plíce.

Polovina mladých ve věku 15 až 24 let podle průzkumu Státního zdravotního ústavu o užívání tabáku a alkoholu v Česku za rok 2023 NAUTA užívá nikotinové výrobky, třetina z nich denně. Ministerstvo zdravotnictví v současné době zvažuje přísnější regulaci elektronických cigaret, neboť jejich obliba mezi mladými vzrůstá. Podle návrhů by mohl být zaveden zákaz ochucených náplní, aby se snížila jejich atraktivita. Téměř čtvrtina uživatelů elektronických cigaret podle průzkumů nikdy nekouřila klasický tabák.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 2 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
11:16Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 2 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 3 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 18 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 23 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
včera v 12:30
Načítání...