Elektronické cigarety s příchutěmi z obchodů nejspíš nezmizí. Ministerstvo zdravotnictví ustoupilo od záměru zakázat je. Dál ale zvažuje, jak omezit jejich dopad na děti. Podle Státního zdravotního ústavu užívá e-cigarety už každý desátý člověk.
Elektronické cigarety s příchutí se budou asi prodávat dál
Elektronické cigarety si například teenageři nejčastěji kupují přes internet. Věk při vyzvednutí balíku v boxu nikdo nekontroluje. Vdechovat pravidelně dým z elektronických cigaret začala třetina jejich současných uživatelů před osmnáctými narozeninami.
Jako důvod většina z nich uvádí jejich příchuť. Resort zdravotnictví je proto plánoval zakázat. Podle ministra na žádost poslanců. Ti se ale na posledním zdravotnímu výboru shodli, že omezit by stát měl jen příchutě cílící na děti.
„Zkusíme definovat dětské příchutě. (...) Pokud odborníci ze Státního zdravotního ústavu i s výrobci elektronických cigaret řeknou, že jsou nějaké konkrétní dětské příchutě, jsem připravený dát do vyhlášky jen dětské příchutě,“ sděluje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) s tím, že je ale v této záležitosti skeptický.
Závislost může vzniknout zvláště u dětí
Pokud se nepodaří je vymezit, pak zákaz příchutí ministerstvo nenavrhne. Elektronické cigarety jsou podle řady odborníků méně zdraví škodlivé než ty klasické. Z pohledu vědců jde ale pořád o poměrně nový produkt, jehož dlouhodobé dopady teprve zkoumají.
„Pokud je alternativou cigareta, tak vapování je významně méně rizikové. Těch toxických látek, které tam také jsou, jsou v porovnání s cigaretovým kouřem jednotky procent, míní vedoucí Centra pro závislé na tabáku 1. Lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Eva Králíková.
Přesto ale může vzniknout závislost, zvláště u dětí. Podle majitele jedné z prodejen část prodejců věk zákazníků nekontroluje, uvítal by proto větší regulaci. „Regulace je jediné řešení. Osobně musím mít papír na prodej toxických látek, živnostenský list, bezpečností listy. Jsem kontrolovaný,“ říká majitel prodejny s elektronickými cigaretami Jan Sklenář.
S tím souhlasí i ministr zdravotnictví. Taková změna by ale podle něj dávala smysl jen na celounijní úrovni. Aby lidé nemohli omezení obcházet třeba nákupy v sousedních státech.