Staroegyptští písaři trpěli podobnými problémy jako dnešní úředníci

Každá práce se na lidském těle nějak projeví. Pokud se jedná o písaře, je jejich zaměstnání považováno spíše za nenamáhavé – ale přinejmenším ve starověkém Egyptě to tak nebylo. Jak tito písaři trpěli, ukazuje nový výzkum českých vědců.

Profesionální deformace se projevuje ve spoustě moderních profesí – vědci například často upozorňují na to, jak nezdravé je celodenní psaní na počítači. Nový výzkum českých vědců teď ale ukázal, že podobnými zdravotními problémy trpěli už písaři ve starověkém Egyptě. A navíc měli poškozené klouby u čelistí.

Autoři analyzovali téměř sedm desítek mužských koster, které se našly v Abúsíru – archeologické lokalitě, kterou experti z Univerzity Karlovy už řadu let zkoumají. Asi polovina koster z doby mezi lety 2700 a 2180 před naším letopočtem patřila písařům, druhá jiným velmožům. Pro tento projekt se egyptologové spojili s dalšími vědci, kteří se specializují na namáhání a poškození kostí. A společně zjistili, že práce egyptského písaře nebyla ničím zdravým.

Co bolelo písaře

Degenerativní změny kloubů byly u písařů častější ve srovnání s muži s jinými povoláními. Jednalo se o klouby spojující dolní čelist s lebkou, pravou klíční kost, horní část pravé pažní kosti v místě, kde se stýká s ramenem, první záprstní kost pravého palce, spodní část stehna v místě, kde se stýká s kolenem a také celou páteř, zejména však její horní část.

Egyptští písaři
Zdroj: Český egyptologický ústav FF UK/ Martin Frouz

Vědci také našli kostní změny, které by mohly svědčit o fyzické zátěži způsobené opakovaným používáním, na pažní kosti a levé kyčelní kosti, které byly častější u písařů než u mužů s jinými povoláními. Dalšími kosterními znaky, které se častěji vyskytovaly u písařů, byly otlaky na obou kolenních čéškách a zploštělý povrch na kosti v dolní části pravého kotníku.

Autoři se domnívají, že degenerativní změny pozorované na páteři a ramenou písařů mohou být důsledkem dlouhodobého sezení se zkříženýma nohama, s hlavou skloněnou dopředu, ohnutou páteří a bez opory rukou. Změny na kolenou, kyčlích a kotnících by ale mohly naznačovat, že písaři možná dávali přednost sezení s levou nohou v kleče nebo se zkříženýma nohama a pravou nohou pokrčenou s kolenem směřujícím vzhůru, tedy v poloze dřepu nebo skrčení.

Autoři poznamenávají, že sochy a nástěnná výzdoba v hrobkách zobrazovaly písaře, kteří při práci kromě stoje seděli v obou výše popsaných polohách. A co podivná degenerace čelistních kloubů? Ta mohla být podle autorů studie důsledkem toho, že písaři žvýkali konce svazků rákosů a trav, aby si vytvořili hlavičky podobné štětcům, jimiž pak mohli psát. Poškození pravého palce zase mohlo být způsobené opakovaným štípáním per.

Egyptská paleta se štětci
Zdroj: Wikimedia Commons/ Metropolitan Museum

Podle autorů tento výzkum pomohl lépe nahlédnout do života písařů ve starém Egyptě ve třetím tisíciletí před naším letopočtem. Je to důležité zejména proto, že tato skupina patřila mezi elitu tehdejší společnosti, která měla na její chod významný vliv. A pro současnost jsou zase důležití tím, že nebýt jich, měli bychom informací o této fascinující době mnohem méně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 21 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...