Sporťák Elona Muska se Starmanem za volantem poprvé obletěl Slunce

Červený Roadster Tesla se Starmanem za volantem, který loni 6. února při prvním, testovacím letu vynesla do vesmíru mohutná raketa společnosti SpaceX Falcon Heavy, poprvé obletěl Slunce. Informoval o tom web whereisroadster.com, který sleduje let figuríny v kabrioletu automobilky Tesla Elona Muska, jenž je rovněž zakladatelem SpaceX.

Zvláštní náklad této nosné rakety podle webu oblet dokončil koncem uplynulého týdne. Obkroužení hvězdy naší planetární soustavy by roadsteru podle propočtů mělo trvat 557 pozemských dnů, přičemž vůz byl v pondělí ve vesmíru už 560. den.

Whereisroadster.com ale sleduje i další údaje spojené se Starmanovou „jízdou“ kolem Slunce. Jeho tesla například už urazila ve vesmíru přes 1,2 miliardy kilometrů, což prý znamená, že auto výrazně překročilo záruční limit 58 tisíc ujetých kilometrů.

Osud prvního vesmírného auta

Muskův automobil s řidičem pravděpodobně obletí Slunce ještě mnohokrát, poznamenal portál space.com. Loňská studie modelující oběžnou dráhu propočítala, že roadster v několika příštích desítkách milionů let nakonec narazí do Venuše nebo do Země. Aktuálně však není důvod k obavám, protože je jen velmi malá pravděpodobnost, že by se to stalo dřív než za milion let.

Automobil ve vesmíru zní sice zábavně, ale tento vůz významně posloužil lidské cestě do vesmíru. Stal se testovací zátěží Rakety Falcon Heavy, v současné době nejsilnější nosné rakety. Je schopna dopravit skoro 68 tun nákladu na nízkou oběžnou dráhu nebo přes 16 tun do oblasti Marsu. Rozdíly jsou dané množstvím paliva, které k dopravě nákladu raketa spotřebuje – zkrátka čím větší je vzdálenost, tím více potřebuje paliva a tím méně unese.

Události ČT: Falcon Heavy odstartoval (zdroj: ČT24)

Falcon Heavy je třikrát větší než standardní Muskova raketa Falcon 9. Určena bude k letům k Měsíci nebo Marsu, může také vynášet na nízkou oběžnou dráhu kolem Země těžší objekty. Její let v únoru byl prvním s nějakým nákladem, úspěšně prověřil její technické možnosti.

Díky tomu už je v současnosti komerčně využívaná: První komerční let Falconu Heavy se uskutečnil letos 12. dubna, jeho cílem bylo vynést na oběžnou dráhu saúdskoarabskou telekomunikační družici ArabSat 6A. Mise dopadla úspěšně – družice byla umístěna na oběžnou dráhu a na Zemi zdárně přistály jak oba pomocné stupně, tak centrální stupeň rakety.