Sledujte v noci živě start sondy, která se vydá lovit asteroid. Má na něm hledat stopy života

V noci ze čtvrtka na pátek odstartuje z Mysu Canaveral vědecká mise OSIRIS-REx, jejímž cílem je prozkoumat vzdálený asteroid Bennu, odebrat z něj vzorky a pak se vrátit na Zemi.

NASA připravila z plánovaného startu živý přenos, který můžete sledovat také zde:

Přenos začíná těsně po půlnoci, samotný start by měl proběhnout přesně v jednu hodinu a pět minut v noci. Sondu vynese do vesmíru raketa Atlas-5, která už je připravená ke startu, počasí i další podmínky jsou podle posledních informací NASA velmi dobré:

OSIRIS-REx je sonda vážící 2110 kilogramů. Díky vlastnímu pohonu dosáhne cíle někdy během roku 2018 – přesné datum záleží na tom, kdy se podaří nosné raketě Atlas vzlétnout. Nejprve bude kolem asteroidu Bennu kroužit na oběžné dráze. Tam bude studovat jeho vlastnosti a také hledat ideální místo na odebrání nejzajímavějších vzorků. Nakonec se k Bennu těsně přiblíží a odebere 60 až 2000 gramů vzorků z jeho povrchu. Pomocí speciální kapsule pak tento materiál dopraví na Zemi; návrat vzorků se plánuje na rok 2023.

Proč právě Bennu?

Asteroid Bennu je pro NASA tak zajímavým cílem především ze dvou důvodů. Jednak proto, že jde o jeden z nejlépe dosažitelných asteroidů, jeho oběžná dráha zcela vyhovuje tomu, jak jsme schopní se k němu přiblížit. Druhým důvodem je fakt, že by tento asteroid měl být bohatý na uhlík – a tedy by se na něm měly dát najít stopy po tom, jak vznikal ve vesmíru život.

Podívejte se na reportáž České televize:

Bennu (zdroj: ČT24)