S nástupem robotů vznikne dvojnásobek míst, než kolik jich zanikne, předvídají ekonomové

Díky technologickému pokroku by mohl ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst, než kolik jich kvůli robotům zanikne. Podle studie Světového ekonomického fóra (WEF), z níž citoval list The Guardian, bude za přispění nových technologií vytvořeno na 133 milionů míst, 75 milionů bude zřejmě zrušeno.

Zpráva WEF naznačuje, že nové technologie mají schopnost narušovat i vytvářet nové způsoby práce, podobně jako v minulosti třeba průmyslová revoluce, kdy příchod parní energie a elektřiny podpořil vznik nových pracovních míst a rozvoj střední třídy.

Studie, která vychází z průzkumu mezi představiteli společností s celkem 15 miliony pracovníků ve 20 zemích, však současně varuje před riziky automatizace.

Události: Osudy lidí ovlivní robotizace (zdroj: ČT24)

Předseda ekonomického fóra Klaus Schwab prohlásil, že přínos pro zaměstnanost pramenící z technologií není hotová věc a že si vyžádá větší investice do vzdělávání, které by lidem pomohly adaptovat se na nové podmínky. „Toto je výzva pro vlády, podniky, pedagogy a jednotlivce, aby využili příležitost, která nepotrvá věčně, k vytvoření nové budoucnosti a dobré práce pro všechny,“ píše se ve zprávě.

Zpráva poukazuje na značná rizika pramenící z pasivity. Ředitelé firem uváděli, že dobrou polovinu všech pracovních úkolů, které dnes ve firmách existují, by mohly do roku 2025 provádět stroje.