S nástupem robotů vznikne dvojnásobek míst, než kolik jich zanikne, předvídají ekonomové

Díky technologickému pokroku by mohl ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst, než kolik jich kvůli robotům zanikne. Podle studie Světového ekonomického fóra (WEF), z níž citoval list The Guardian, bude za přispění nových technologií vytvořeno na 133 milionů míst, 75 milionů bude zřejmě zrušeno.

Zpráva WEF naznačuje, že nové technologie mají schopnost narušovat i vytvářet nové způsoby práce, podobně jako v minulosti třeba průmyslová revoluce, kdy příchod parní energie a elektřiny podpořil vznik nových pracovních míst a rozvoj střední třídy.

Studie, která vychází z průzkumu mezi představiteli společností s celkem 15 miliony pracovníků ve 20 zemích, však současně varuje před riziky automatizace.

3 minuty
Události: Osudy lidí ovlivní robotizace
Zdroj: ČT24

Předseda ekonomického fóra Klaus Schwab prohlásil, že přínos pro zaměstnanost pramenící z technologií není hotová věc a že si vyžádá větší investice do vzdělávání, které by lidem pomohly adaptovat se na nové podmínky. „Toto je výzva pro vlády, podniky, pedagogy a jednotlivce, aby využili příležitost, která nepotrvá věčně, k vytvoření nové budoucnosti a dobré práce pro všechny,“ píše se ve zprávě.

Zpráva poukazuje na značná rizika pramenící z pasivity. Ředitelé firem uváděli, že dobrou polovinu všech pracovních úkolů, které dnes ve firmách existují, by mohly do roku 2025 provádět stroje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Čeští vědci mají novou metodu na úpravu mléka pro nedonošené děti

Tuzemští vědci vymysleli novou metodu na úpravu darovaného mléka pro nedonošené děti. To by díky ní mohlo být pro kojence bezpečnější i výživnější. A lékaři by mohli využít i větší množství. Metodu mohou nemocnice zavést do praxe prakticky ihned.
před 22 mminutami

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 17 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 19 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025
Načítání...